Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Akt oskarżenia ws. nieprawidłowości w płockiej Caritas

0
Podziel się:

Do Sądu Okręgowego w Płocku trafił akt oskarżenia przeciwko 7 osobom w sprawie
nadużyć w Caritas diecezji płockiej w latach 2006-08. Sprawa dotyczy realizacji czterech projektów
finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

bFfQMGtN

Do Sądu Okręgowego w Płocku trafił akt oskarżenia przeciwko 7 osobom w sprawie nadużyć w Caritas diecezji płockiej w latach 2006-08. Sprawa dotyczy realizacji czterech projektów finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska, aktem oskarżenia objęto dwóch księży kierujących tamtejszą Caritas w latach 2006-08 oraz pięć innych osób, które pracowały przy projektach, w których wykryto nieprawidłowości.

Śledztwo w tej sprawie płocka prokuratura okręgowa prowadziła od 2007 r. Postępowanie wszczęto z urzędu po doniesieniach prasowych na temat możliwych nieprawidłowości w działalności Caritas diecezji płockiej. W trakcie śledztwa przesłuchano m.in. około 1300 świadków.

bFfQMGtP

Szefa płockiej Caritas w latach 2006-07, który podpisał umowy na dofinansowanie projektów realizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych, oskarżono o niedopełnienie obowiązków wynikających ze sprawowania nadzoru nad tymi projektami oraz o polecanie pracownikom fałszowania dokumentów. Według śledczych w efekcie doszło nieprawidłowego dysponowania i niewłaściwego dokumentowania środków finansowych, co z kolei doprowadziło do wyrządzenia szkody majątkowej w płockiej Caritas w kwocie nie mniejszej niż 3,4 mln zł.

Kierującego płocką Caritas w latach 2007-08 oskarżono z kolei m.in. o niedopełnienie obowiązków, które polegało na nieefektywnym wdrożeniu programów naprawczych. Konsekwencją tego było wypowiedzenie przez PFRON w 2009 r. wszystkich umów na dofinansowanie projektów płockiej Caritas. Według śledczych spowodowało to szkodę w kwocie ponad 13 mln zł.

Zarzuty, które postawiono obu księżom kierującym Caritas diecezji płockiej w latach 2006-08 zagrożone są karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Pozostałe pięć osób, które pracowały przy projektach, jakie w latach 2006-08 realizowane były w Caritas diecezji płockiej, oskarżono o podrabianie dokumentów.

bFfQMGtV

Za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia od 3 miesięcy do lat 5. (PAP)

mb/ pz/

bFfQMGuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)