Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Prezydent Radomia ustąpił protestującym licealistom

0
Podziel się:

Prezydent Radomia odstąpił od zamiaru połączenia X LO z gimnazjum, czemu
sprzeciwiali się licealiści i ich rodzice. Władze Radomia chcą też przekazać resortowi rolnictwa
planowaną do likwidacji szkołę rolniczą - poinformował w czwartek wiceprezydent miasta Ryszard
Fałek.

Prezydent Radomia odstąpił od zamiaru połączenia X LO z gimnazjum, czemu sprzeciwiali się licealiści i ich rodzice. Władze Radomia chcą też przekazać resortowi rolnictwa planowaną do likwidacji szkołę rolniczą - poinformował w czwartek wiceprezydent miasta Ryszard Fałek.

X LO im. Stanisława Konarskiego jest jedyną w Radomiu szkołą ponadgimnazjalną prowadzącą aż czternaście oddziałów integracyjnych. Uczęszcza do niej ok. 80 uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, m.in. z niedowidzeniem, niedosłuchem, autyzmem oraz po przeszczepach. W sumie uczy się tu 280 osób.

Jak powiedział PAP wiceprezydent Radomia, według prezydenta miasta Andrzeja Kosztowniaka, młodzież ta czułaby się pokrzywdzona decyzją władz miasta o połączeniu szkół.

"Uczniowie szczerze czują się pokrzywdzeni przez władze miasta. Zważywszy na to, że są to osoby niepełnosprawne, prezydent nie chciałby, aby takie przeświadczenie w nich pozostało" - wyjaśnił wiceprezydent. Zaznaczył jednocześnie, że w ocenie prezydenta, opracowany przez niego projekt łączenia szkół, był przygotowany "w sposób merytoryczny i spełniał wymogi pod względem edukacyjnym, jak i pod kątem dbałości o dobre gospodarowanie mieniem publicznym".

Wiadomość o decyzji prezydenta z radością przyjęli uczniowie i rodzice. "To wielka ulga. Teraz młodzież może znów skupić się tylko na nauce" - skomentowała przewodnicząca Rady Rodziców w X LO Marlena Klimankowicz.

Fałek potwierdził także, że w środę prezydent Radomia wysłał pismo do ministra rolnictwa z propozycją przekazania mu prowadzonego przez samorząd Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej. Szkoła ta - zgodnie z planami władz Radomia - ma być zlikwidowana poprzez wygaszanie.

Oznacza to, że w tym roku nie będzie prowadzony już nabór do tej placówki, a do końca 2014 r. zakończą naukę w szkole jej dotychczasowi uczniowie. Obecnie w szkole uczy się 565 uczniów, z czego 60 proc. spoza Radomia.

Uchwała ws. likwidacji szkoły rolniczej będzie głosowana 7 lutego na sesji rady miasta.

Według wiceprezydenta, ewentualne decyzje ws. przejęcia szkoły przez resort rolnictwa muszą zapaść do końca marca. W przeciwnym razie - jak podkreślił - nie będzie mógł być prowadzony nabór uczniów na nowy rok szkolny.

Jak poinformowała PAP Iwona Chromiak z biura prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, proces przejmowania szkół, zgodnie ze stanowiskiem rządu, został już zakończony i ostatnie siedem szkół przejęto w 2009 r. "Jednakże mając na względzie zabezpieczenie kadr dla sektora rolno-żywnościowego i potrzebę kształcenia rolniczego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie z uwagą śledziło i analizowało sytuację Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu" - dodała Chromiak.

Wiceprezydent Fałek potwierdził, że władze Radomia nadal zamierzają połączyć IX LO im. Juliusza Słowackiego z gimnazjum nr 1 znajdującym się w innej dzielnicy miasta.

Rodzice i uczniowie liceum nie zgadzają się na żadne zmiany. Młodzi ludzie podkreślają, że wybrali tę szkołę ze względu na dobrą lokalizację - blisko dworca PKP i PKS. Przekonują, że w szkole panuje dobra atmosfera, jest bezpiecznie, a liceum szczyci się wysokim wskaźnikiem zdawalności matur.

Władze Radomia tłumaczą plany zmian w systemie oświaty racjonalizacją i optymalizacją wykorzystania budynków szkolnych, oszczędnościami związanymi z ich użytkowaniem oraz prognozowanym na najbliższe lata niżem demograficznym.

W styczniu w ramach protestu uczniowie zorganizowali marsz protestacyjny, przychodzili do szkoły ubrani na czarno, urządzili w szkole całonocny strajk.(PAP)

ilp/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)