Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Samorządy szykują się do wprowadzenia "ustawy śmieciowej"

0
Podziel się:

Mazowieckie samorządy przygotowują się do wprowadzenia systemu gospodarowania
odpadami, zgodnego z nową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Krytykują jednak
ustawodawcę - m.in. za krótki czas na wprowadzenie nowego systemu.

Mazowieckie samorządy przygotowują się do wprowadzenia systemu gospodarowania odpadami, zgodnego z nową ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Krytykują jednak ustawodawcę - m.in. za krótki czas na wprowadzenie nowego systemu.

Jak poinformował PAP warszawski Ratusz, w ramach przygotowania nowego systemu, do końca 2012 r. Rada Warszawy musi jeszcze obowiązkowo podjąć uchwały m.in. w sprawach wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jej stawek i sposobu poboru czy określenia szczegółowego zakresu usług dotyczących odbierania odpadów komunalnych.

W maju Rada Warszawy podjęła już uchwałę w sprawie odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy.

Od listopada 2011 r. trwają prace nad opracowaniem Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO), niezbędnego do zaprojektowania nowego systemu. Zostaną w nim określone granice regionu, w którym znajdzie się Warszawa, oraz wskazane instalacje do przetwarzania odpadów.

Warszawa zawarła też już umowę na doradztwo w zakresie organizacji systemu z wyłonionym w przetargu konsorcjum. Wykonało już ono pierwsze analizy m.in. dotyczące optymalnego zakresu przejęcia obowiązku gospodarowania odpadami czy organizacji przetargów na odbieranie i zagospodarowanie odpadów. Doradca ma przeanalizować metody naliczania opłat, ich wysokość, sposób ich poboru.

Według informacji urzędu miasta, obecnie na terenie Warszawy odpady komunalne od właścicieli nieruchomości odbiera 149 firm, jednak ok. 80 proc. rynku obsługuje sześć firm.

W Radomiu, drugim co do wielkości mieście na Mazowszu, zezwolenie na usługi w zakresie odbioru i transportu odpadów komunalnych ma 25 podmiotów gospodarczych. Jednak - jak poinformowała PAP dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu Grażyna Krugły - aktywnych przedsiębiorców odbierających śmieci jest 11. "Wśród tych firm nie ma przedsiębiorstwa ani spółki komunalnej, która odbiera od mieszkańców odpady. 100 proc. rynku śmieciowego obsługują firmy prywatne" - dodała.

Jej zdaniem tzw. ustawa śmieciowa uszczelni system zagospodarowania odpadów. Spowoduje - jak tłumaczyła - m.in. objęcie wszystkich mieszkańców systemem zagospodarowania odpadów komunalnych i jego nadzorowanie przez gminę oraz selektywne zbieranie odpadów komunalnych, w tym również tzw. frakcji problemowej (np. odpady niebezpieczne, wielkogabarytowe, elektrośmieci) i odzysk cennych surowców.

Dzięki nowym regulacjom jest szansa na likwidację tzw. dzikich wysypisk oraz ograniczenie spalania odpadów w piecach domowych. Radom planuje wdrożyć nowy system od 1 lipca 2013 r. Na razie nie ogłoszono jeszcze przetargów na odbiór odpadów. Będzie to możliwe po wprowadzeniu tego zadania do planu budżetu miasta na 2013 r.

Według Krugły nowe regulacje określają dobry kierunek przekazania gminom pełnej kontroli nad odpadami komunalnymi. Jednak - jej zdaniem - krótki czas na wprowadzenie nowego systemu, przyjęty w ustawie, system sankcji i odpowiedzialności gmin budzi pewne kontrowersje i negatywne oceny.

W liczących blisko 18 tys. mieszkańców Kozienicach odpady komunalne odbierają od mieszkańców trzy firmy: komunalna i dwie prywatne. 90 proc. rynku śmieciowego należy jednak do firmy komunalnej. Przetarg na odbiór odpadów ma być ogłoszony w przyszłym roku.

Zdaniem dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Kozienicach Teresy Starzyńskiej, dotychczasowy system odbioru odpadów od mieszkańców Kozienic się sprawdza. Podkreśliła jednak, że gmina od lipca 2013 r. będzie musiała wprowadzić zmiany. "Chyba że ustawodawca przesunie termin obligatoryjnego wprowadzania zapisów ustawy; wówczas chętnie z tego skorzystamy, bo czasu zostało niewiele, a pracy jest dużo" - dodała.

System, który przewiduje nowa ustawa, od trzech lat funkcjonuje już w podwarszawskim Legionowie. W 2006 r. mieszkańcy w referendum opowiedzieli się za przejęciem przez gminę od właścicieli nieruchomości obowiązku pozbywania się odpadów komunalnych. Według władz miny system się sprawdził, opłaty za wywożenie odpadów spadły, wzrósł odsetek odpadów poddawanych recyklingowi, a spadła ilość trafiających na składowiska. (PAP)

ilp/ wkr/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)