Notowania

papież
13.03.2006 15:17

Mazowieckie: Sejmik wojewódzki powołał Instytut Papieża Jana Pawła II

13.3.Warszawa (PAP) - Sejmik Województwa Mazowieckiego powołał w poniedziałek Instytut Papieża Jana Pawła II - poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa Adam Struzik. Instytut będzie się mieścił w kompleksie budowanej obecnie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

13.3.Warszawa (PAP) - Sejmik Województwa Mazowieckiego powołał w poniedziałek Instytut Papieża Jana Pawła II - poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa Adam Struzik. Instytut będzie się mieścił w kompleksie budowanej obecnie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

"Instytut będzie przybliżał nam osobę Jana Pawła II, upamiętniał jego działalność i przekazywał jego naukę" - powiedział Struzik.

Jak wyjaśnił bp pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Marian Duś, Instytut będzie prowadził szeroką działalność, m.in. spotkania z młodzieżą, prelekcje, wystawy, koncerty.

"Rola Ojca Świętego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości jest niekwestionowana. A świątynia ma być wyrazem dziękczynienia dla opatrzności bożej za uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz symbolem wdzięczności za odzyskanie przez Polskę wolności w 1989 r. Dlatego Instytut powstanie właśnie w kompleksie świątyni" - powiedział Struzik.

Przypomniał, że koncepcja budowy Świątyni Opatrzności Bożej narodziła się w 1791 r. po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja. Podkreślił, że dopiero obecnie możliwa jest jej budowa.

Struzik poinformował, że w budżecie województwa mazowieckiego w 2006 r. zarezerwowano na Instytut Papieża Jana Pawła II 20 mln zł, z tego 1 mln na bieżącą działalność, a 19 mln na inwestycje.

Dodał, że zarejestrowanie tej nowej instytucji kultury potrwa kilka miesięcy, zaś nie wiadomo jeszcze kiedy miałaby się zacząć budowa siedziby Instytutu.

Struzik pytany przez dziennikarzy, czy potrzebne są dwa takie instytuty w Warszawie (Urząd Miasta w ubiegłym roku powołał Centrum Myśli im. Jana Pawła II - PAP), odpowiedział: "To nie będzie konkurencyjna placówka. Jesteśmy otwarci na dialog z miastem, a instytut mógłby mieć jedną siedzibę lub kilka ośrodków".

Zdaniem bpa Dusia, w Warszawie nie są potrzebne dwa takie instytuty. "Najważniejsze jest to, że obie strony widzą potrzebę powołania takiego instytutu i zbiegły się pomysły województwa i Warszawy" - powiedział.

W kwietniu 2005 r. inicjatywę utworzenia w Warszawie instytutu Jana Pawła II zaproponował ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński. W lipcu stołeczni radni zdecydowali o powołaniu Centrum Myśli im. Jana Pawła II.

Jak poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe stołecznego urzędu miasta, Centrum Myśli im. Jana Pawła II rozpocznie swoją działalność w końcu marca, prawdopodobnie w budynku przy ul. Foksal 11. Natomiast w przyszłości placówka będzie się mieściła w odbudowanym Pałacu Saskim na placu Piłsudskiego.

Miejskie Centrum będzie zajmowało się propagowaniem myśli społecznej, edukacyjnej i religijnej Jana Pawła II, a także programami stypendialnymi dla młodzieży oraz organizacją konferencji i sympozjów związanych z działalnością Jana Pawła II.

Ratusz również zapowiedział chęć ewentualnej współpracy z Instytutem powołanym przez samorząd wojewódzki. (PAP)

bpi/ plo/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz