Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: W Płocku młodzi ludzie pobiegli w I Biegu Papieskim

0
Podziel się:

W Płocku (Mazowieckie) z okazji 35. rocznicy wyboru bł. Jana Pawła II na
Stolicę Apostolską około 150 osób, głównie uczniów, wzięło w środę udział w I Biegu Papieskim,
zorganizowanym przez Akcję Katolicką tamtejszej diecezji.

bEDuLvmd

W Płocku (Mazowieckie) z okazji 35. rocznicy wyboru bł. Jana Pawła II na Stolicę Apostolską około 150 osób, głównie uczniów, wzięło w środę udział w I Biegu Papieskim, zorganizowanym przez Akcję Katolicką tamtejszej diecezji.

Bieg rozpoczął się przed obeliskiem upamiętniającym miejsce, gdzie w czerwcu 1991 r. bł. Jan Paweł II odprawił uroczystą mszę świętą, a zakończył pod jego pomnikiem w pobliżu płockiej katedry. Uczestnicy przebiegli ulicami miasta około 4 km.

"To nie jest bieg na wyścigi. To bieg dla upamiętnienia Jana Pawła II, papieża Polaka i jego nauczania" - mówiła do młodych ludzi zebranych na starcie prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej Danuta Janicka.

bEDuLvmf

W rozmowie z PAP podkreśliła, że I Bieg Papieski, jako swego rodzaju forma ewangelizacji, nawiązuje do nauczania obecnego papieża Franciszka I. "To w pewnym sensie deklaracja każdego uczestnika - jestem człowiekiem wiary, dla którego ważne jest nauczanie Kościoła" - powiedziała Janicka. Dodała, że w przyszłym roku, w kolejną rocznicę wyboru bł. Jana Pawła II na Stolicę Apostolską, Akcja Katolicka planuje zorganizowanie podobnych biegów w innych miastach diecezji płockiej.

Zwracając się przed biegiem do młodych ludzi, wśród których byli w większości uczniowie szkół średnich, ale też gimnazjum i szkoły podstawowej, ks. Dariusz Marzec, asystent Akcji Katolickiej przypomniał przesłanie płockiej homilii bł. Jana Pawła II, w której papież mówił m.in., że "osoba ludzka jest ważniejsza niż rzeczy, a dusza jest ważniejsza niż ciało, toteż nigdy i nikomu nie wolno dążyć do dóbr materialnych z pogwałceniem prawa moralnego, z pogwałceniem praw drugiego człowieka".

"Wtedy, 22 lata temu, gdy Jan Paweł II zwracał się w tym miejscu także do młodych ludzi, wielu z was nie było jeszcze na świecie. Chcemy, aby dziś ten bieg był uczczeniem jego postaci i lekcją jego nauczania" - podkreślił ks. Marzec. Przypomniał, że papież sam uprawiał sport, i że 27 kwietnia przyszłego roku odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II.

Bł. Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. Podczas wizyty uczestniczył m.in. w zamknięciu synodu diecezji płockiej, a także spotkał się z więźniami płockiego Zakładu Karnego - było to jedyne takie spotkanie w Polsce.

bEDuLvml

Podczas uroczystej mszy świętej, odprawionej na placu przed płockim stadionem sportowym przy ołtarzu z obrazem "Jezu ufam Tobie", Jan Paweł II mówił m.in. o znaczeniu wolności, o tym, że "pieniądz, bogactwo i różne wygody tego świata przemijają, a zatem nie mogą być naszym celem ostatecznym". W miejscu, gdzie Jan Paweł II przewodniczył mszy świętej w 2011 r., ustawiono pamiątkowy obelisk. (PAP)

mb/ bno/

bEDuLvmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)