Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowieckie: Wśród bezrobotnych do 25. roku życia najwięcej osób z wykształceniem średnim

0
Podziel się:

Wśród zarejestrowanych bezrobotnych do 25.
roku życia w woj. mazowieckim najwięcej było osób po liceach
ogólnokształcących, szkołach policealnych i średnich zawodowych -
wynika z danych, przedstawionych w piątek na konferencji "Kariera
i potencjał" w Warszawie.

Wśród zarejestrowanych bezrobotnych do 25. roku życia w woj. mazowieckim najwięcej było osób po liceach ogólnokształcących, szkołach policealnych i średnich zawodowych - wynika z danych, przedstawionych w piątek na konferencji "Kariera i potencjał" w Warszawie.

We wrześniu 2008 roku na Mazowszu zarejestrowanych było 33 tys. bezrobotnych do 25. roku życia; co stanowiło blisko 19 proc. zarejestrowanych bezrobotnych. Najwięcej bezrobotnych w tej grupie wiekowej było w powiecie sokołowskim (30 proc.) i ostrołęckim (29 proc.), a najmniej w Warszawie - 7,6 proc.

"Problemem w województwie mazowieckim jest niedopasowanie strukturalne kwalifikacji, zdobywanych przez absolwentów do potrzeb rynku pracy. Często absolwenci przegrywają z doświadczonymi pracownikami" - powiedział p.o. dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Krzysztof Strzałkowski.

Dlatego też - właśnie do takich osób kierowane są, przygotowywane przy wsparciu środków unijnych: szkolenia motywacyjne, językowe, komputerowe, z zakresu kosmetologii, wizażu, fryzjerstwa, kursy pracownika biurowego czy instruktora fitness.

Jak powiedział wicedyrektor ds. Funduszy Europejskich Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Edward Wroniewski w latach 2007-2013 na szkolenia, staże, warsztaty, kursy i wsparcie psychologiczne młodzieży do 25. roku życia przeznaczono ponad 233 mln euro.

Ponadto - jak zaznaczył Woroniewski - absolwenci i osoby do 25. roku życia, które zdecydują się otworzyć własną firmę mogą otrzymać do 40 tys. zł bezzwrotnej dotacji (albo 20 tys. na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej), szkolenia, doradztwo oraz wsparcie w okresie od 6 do 12 miesięcy w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Na ten cel przeznaczono ponad 51 mln euro.

Na konferencji zaprezentowano także przedsięwzięcia, realizowane przy wsparciu środków unijnych. W ramach projektu "Strefa Pracy - program aktywizacji zawodowej absolwentów szkół wyższych województwa mazowieckiego" około 60 osób do 25. roku życia uczy się aktywnych form poszukiwania pracy, uczestniczy w treningach interpersonalnych i korzysta ze wsparcia psychologiczno- doradczego.

Projektem "Absolwent szuka pracy" objęto 30 absolwentów szkół średnich i wyższych; w okresie od sierpnia 2008 do stycznia 2009 uczą się oni m.in. autoprezentacji, pracy w zespole, nauki języka angielskiego, obsługi klienta i komputera.

Z kolei projekt "Instruktor sportu - zawód z przyszłością" dotyczy 80 osób, które od września 2008 do maja 2009 zdobywają kwalifikacje, potrzebne do prowadzenia zajęć fitness i zdają egzamin instruktorski.

Konferencja "Kariera i Potencjał - Europejski Fundusz Społeczny szansą na przyszłość absolwentów szkół wyższych" zorganizowana w auli starej biblioteki UW była adresowana do studentów ostatniego roku studiów magisterskich i licencjackich. (PAP)

dom/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)