Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mazowsze: Kilkaset osób już może skorzystać z ZIP

0
Podziel się:

Kilkaset osób na Mazowszu już odebrało loginy i hasła do Zintegrowanego
Informatora Pacjenta, który ruszył 1 lipca - poinformował w środę, w trzecim dniu działania
systemu, dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ Adam Twarowski.

Kilkaset osób na Mazowszu już odebrało loginy i hasła do Zintegrowanego Informatora Pacjenta, który ruszył 1 lipca - poinformował w środę, w trzecim dniu działania systemu, dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ Adam Twarowski.

Twarowski podkreślił podczas konferencji prasowej w Warszawie, że system ZIP wprowadzono po to, aby każdy kto korzysta ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia w NFZ miał dostęp do informacji m.in. o tym gdzie się może leczyć, jakie są terminy oczekiwania na daną wizytę lub świadczenie, jakie recepty na leki refundowane zrealizował, z jakich świadczeń korzystał, o złożonych wnioskach o sanatorium, a także o tym, czy jest ubezpieczony.

"System jest prosty w obsłudze. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym do oddziału NFZ w Warszawie lub pięciu delegatur funduszu na terenie Mazowsza, odebrać login i hasło, a następnie zalogować się na stronie" - wyjaśniał Twarowski.

Zapewniał, że dane pacjenta w systemie są chronione, a po zalogowaniu nie pojawia się ani imię i nazwisko pacjenta, ani jego PESEL, a jedynie np. informacje o zrealizowanych świadczeniach zdrowotnych lub wyborze danego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Twarowski zwrócił uwagę, że także osoby starsze, które nie mają własnych komputerów lub dostępu do internetu mogą korzystać z ZIP, m.in. na specjalnie przygotowanym stanowisku w warszawskim oddziale NFZ, ale także prosząc o pomoc rodzinę we własnym domu.

Do obsługi pacjentów, którzy chcą otrzymać login i hasło do ZIP w stołecznym oddziale NFZ przygotowano dwa stanowiska.

Ponadto Twarowski zwrócił uwagę, że ze względu na okres letni obecnie jest duże zainteresowanie pacjentów wyrobieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, umożliwiającej bezpłatne leczenie za granicą w nagłych sytuacjach, np. podczas wyjazdów wakacyjnych.

Mazowiecki oddział od 1 czerwca do 3 lipca wydał 30 tys. takich kart. Wnioski o EKUZ można składać nie tylko osobiście w oddziale, ale także przesłać faksem lub mailem, zaś kartę można odebrać osobiście lub może ona zostać przesłana na adres pacjenta.

ZIP to kolejny etap wprowadzania dostępu online do danych pacjentów. Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ.(PAP)

bpi/ sba/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)