Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Medal PAN dla prof. Marii Siemionow

0
Podziel się

Prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic otrzymała we wtorek medal Polskiej
Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w służbie społeczeństwa. Wręczył go Michał Kleiber,
prezes PAN.

bDBqTLnp

Prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic otrzymała we wtorek medal Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w służbie społeczeństwa. Wręczył go Michał Kleiber, prezes PAN.

Prof. Siemionow wraz z zespołem kilkudziesięciu specjalistów przeprowadziła w 2008 r. pierwszy w USA przeszczep twarzy u Connie Culp. Po wielu latach badań w znacznym stopniu przyczyniła się do opracowania logistyki tego typu skomplikowanych przeszczepów. "Jestem zarówno lekarzem i chirurgiem, jak i naukowcem. Moją misją życiową jest niesieni ludziom pomocy" - powiedziała w rozmowie z PAP.

Prof. Siemionow jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od wielu lat pracuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie kieruje badaniami w chirurgii plastycznej w Cleveland Clinic Foundation. W tym ośrodku po ponad dwudziestu latach przygotowań 17 grudnia 2008r. przeprowadziła pierwszą w USA i czwartą na świecie transplantację twarzy. Przeszczep obejmował ponad 80 proc. twarzy. Polegał na rekonstrukcji twarzy łącznie z ważnymi strukturami kostnymi, chrzęstnymi i naczyniowymi.

bDBqTLnr

Prof. Siemionow powiedziała PAP, że ma zgodę komisji bioetycznej na wykonanie jeszcze kilku przeszczepów twarzy. Chce jednak nie tylko wykonywać przeszczepy, ale również ułatwić życie pacjentom po transplantacjach. Pracuje teraz nad nowej generacji lekiem, która zapobiega odrzuceniu przeszczepu. (PAP)

zbw/ tot/

bDBqTLnS
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)