Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Medal Wolności przyznany Karskiemu trafił do muzeum w Łodzi

0
Podziel się:

Medal Wolności, najwyższe odznaczenie cywilne w USA, przyznane pośmiertnie
Janowi Karskiemu, legendarnemu emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego przez prezydenta Baracka
Obamę, trafił do Muzeum Miasta Łodzi - poinformowało w poniedziałek MSZ.

Medal Wolności, najwyższe odznaczenie cywilne w USA, przyznane pośmiertnie Janowi Karskiemu, legendarnemu emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego przez prezydenta Baracka Obamę, trafił do Muzeum Miasta Łodzi - poinformowało w poniedziałek MSZ.

Resort podał, że odznaczenie będzie częścią stałej wystawy gabinetu Karskiego, który przekazał wszystkie pamiątki po sobie, w tym ordery, do Muzeum Miasta Łodzi, a adres muzeum uznał za swój adres w Polsce. "Aktu przekazania medalu dokonano, biorąc pod uwagę wyrażaną wielokrotnie publicznie opinię zamieszkałych w Polsce krewnych Jana Karskiego" - podkreśliło MSZ.

Najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne zostało pośmiertnie nadane Karskiemu za odwagę, poświęcenie i bohaterską niezłomność w informowaniu i zabieganiu o uwagę przywódców Zachodu wobec Holokaustu, rozgrywającego się na okupowanych przez nazistów ziemiach polskich.

Decydującą rolę w staraniach o nadanie medalu odegrała amerykańska organizacja pozarządowa Jan Karski Centennial Campaign, skupiająca Polaków, Żydów i Amerykanów. Celem jej działania jest propagowanie wiedzy o Janie Karskim, jego dziele i misji.

MSZ przypomniało, że podczas swojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie szef dyplomacji Radosław Sikorski rozmawiał z przedstawicielami Grupy Parlamentarnej ds. Polski w Senacie o idei ustanowienia 24 kwietnia dniem Jana Karskiego. Wcześniej w listopadzie 2012 r. Sikorski objął patronatem inicjatywę budowy nowego pomnika nagrobnego na waszyngtońskim cmentarzu Mount Olivet, gdzie spoczął Karski; zadeklarował wsparcie finansowe dla niej. MSZ postuluje także, by rok 2014 ustanowić rokiem Jana Karskiego.

Jan Karski (Jan Kozielewski) zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat. Jako kurier polskiego państwa podziemnego przekazał na Zachód pierwsze relacje naocznego świadka Holokaustu. W Anglii Karski spotkał się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem. Po przybyciu do USA rozmawiał z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem, którego prosił o pomoc dla Żydów. Roosevelt dał mu jednak do zrozumienia, że priorytetem aliantów jest zwycięstwo nad III Rzeszą, a nie ratowanie Żydów. (PAP)

laz/ eaw/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)