Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Media: Izrael zaakceptował zakaz kierowania grantów UE do kolonii

0
Podziel się

Izrael zgodził się na zasadę, by fundusze z UE na naukę nie były
kierowane do podmiotów znajdujących się na terenach okupowanych - podał w środę dziennik "Haarec".
Nastąpiło to w trakcie negocjacji na temat udziału Izraela w unijnym programie Horyzont 2020.

bErwKCZh

Izrael zgodził się na zasadę, by fundusze z UE na naukę nie były kierowane do podmiotów znajdujących się na terenach okupowanych - podał w środę dziennik "Haarec". Nastąpiło to w trakcie negocjacji na temat udziału Izraela w unijnym programie Horyzont 2020.

Dziennik podkreśla, że oznacza to akceptację polityki UE, zgodnie z którą izraelskie podmioty z siedzibą na terenach okupowanych przez Izrael nie są uprawnione do otrzymywania unijnych grantów.

Zgodę na tę zasadę Izrael wyraził w propozycji dotyczącej ostatecznego porozumienia z UE na temat współpracy naukowej i udziału tego kraju w programie badań i rozwoju Horyzont 2020. Proszący o zachowanie anonimowości dyplomata izraelski powiedział dziennikowi, że propozycja została przekazana Unii i Izrael czeka teraz na odpowiedź.

bErwKCZj

W lipcu UE ogłosiła wytyczne, które zakazują udzielania wsparcia finansowego, stypendiów, grantów na badania każdemu podmiotowi, który ma siedzibę w osiedlach izraelskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i we Wschodniej Jerozolimie. Komisja Europejska przypomniała wówczas, że UE uznaje izraelskie osiedla na terenach okupowanych za nielegalne w myśl prawa międzynarodowego. Terytoria okupowane to Wzgórza Golan, Strefa Gazy oraz Zachodni Brzeg Jordanu, włącznie ze Wschodnią Jerozolimą.

Udział w programie Horyzont 2020 pozwoliłby izraelskim instytutom badawczym i firmom zajmującym się zaawansowanymi technologiami na korzystanie ze wsparcia UE. Izrael jest jedynym krajem pozaeuropejskim, który w pełni uczestniczy w tym programie. (PAP)

awl/ mc/

15040539 arch.

bErwKCZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)