Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Media: Pozytywna odpowiedź lefebrystów na dokument Watykanu

0
Podziel się:

Lefebryści pozytywnie odpowiedzieli Watykanowi na dokument doktrynalny, od
którego akceptacji uzależniono powrót bractwa do Kościoła - podał włoski portal Vatican Insider.
Rosną więc szanse na pojednanie, o które od początku pontyfikatu zabiega Benedykt XVI.

Lefebryści pozytywnie odpowiedzieli Watykanowi na dokument doktrynalny, od którego akceptacji uzależniono powrót bractwa do Kościoła - podał włoski portal Vatican Insider. Rosną więc szanse na pojednanie, o które od początku pontyfikatu zabiega Benedykt XVI.

Według dobrze poinformowanego portalu, działającego w redakcji dziennika "La Stampa", przełożony lefebrystów biskup Bernard Fellay podpisał tzw. preambułę doktrynalną, którą Stolica Apostolska zaproponowała Bractwu św. Piusa X jako warunek zakończenia schizmy. W najbliższym czasie należy spodziewać się oficjalnego potwierdzenia tej wiadomości.

Nieoficjalnie wiadomo, że biskup Fellay zaproponował wniesienie pewnych drobnych poprawek do preambuły, które nie zmieniają jednak jej zasadniczego sensu. Teraz preambuła wraz z uwagami, dodanymi przez przełożonego lefebrystów zostanie przedstawiona papieżowi do akceptacji. Prace nad nią mogą potrwać jeszcze kilka tygodni.

Zauważa się, że pozytywna odpowiedź napłynęła do Watykanu w symbolicznym momencie, tuż po 85. urodzinach Benedykta XVI i na siódmą rocznicę jego wyboru.

Jeżeli dialog z Bractwem św. Piusa X zakończy się pozytywnie, otrzyma ono status tzw. prałatury personalnej, jaki ma Opus Dei i będzie podlegać bezpośrednio Watykanowi.

Istotna przeszkoda w dialogu Watykanu z Bractwem św. Piusa X na temat powrotu lefebrystów do Kościoła katolickiego pojawiła się w połowie marca. Stolica Apostolska odrzuciła wówczas odpowiedź lefebrystów na przedłożoną im preambułę doktrynalną, będącą fundamentalnym warunkiem pełnego pojednania.

W dokumencie tym Watykan zawarł podstawowe kwestie doktrynalne, "konieczne - jak przypomniano wtedy - dla zagwarantowania wierności nauczaniu Kościoła". Jednak udzieloną w styczniu odpowiedź lefebrystów na tę preambułę, która była analizowana przez Kongregację Nauki Wiary oraz Benedykta XVI, uznano za niewystarczającą.

Watykan poprosił zwierzchnika Bractwa św. Piusa X o wyjaśnienie stanowiska w ciągu miesiąca dając mu tym samym drugą szansę.

W pierwszym przełomowym geście wyciągnięcia ręki do lefebrystów, którzy nie uznają nauczania Soboru Watykańskiego II zwłaszcza w kwestiach ekumenizmu, Benedykt XVI zdjął w 2009 roku ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, wyświęconych w 1988 roku wbrew woli Jana Pawła II.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)