Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Medycyna, filologie, finanse wciąż popularne wśród kandydatów na studia

0
Podziel się:

Prawie 44 osoby na jedno miejsce na Kryminologii na Uniwersytecie Gdańskim,
to chyba rekord tegorocznej rekrutacji na wyższe uczelnie. Poza tym oblegana była Medycyna, Finanse
i filologie. Część uczelni odczuła mniejsze zainteresowanie swoją ofertą.

Prawie 44 osoby na jedno miejsce na Kryminologii na Uniwersytecie Gdańskim, to chyba rekord tegorocznej rekrutacji na wyższe uczelnie. Poza tym oblegana była Medycyna, Finanse i filologie. Część uczelni odczuła mniejsze zainteresowanie swoją ofertą.

Kryminologia to nowy kierunek na UG i jego popularność może nieco dziwić. Ale już pozostałe najbardziej oblegane kierunki przez tegorocznych kandydatów na wyższe uczelnie w Polsce regularnie pojawiają się w tym gronie.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez dziennikarzy PAP, absolwenci chętnie wybierali w tym roku Medycynę i kierunki lekarskie, Psychologię, Prawo, filologie, zwłaszcza angielską, ale też norweską, szwedzką (na w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o jedno miejsce na niej ubiegały się aż 22 osoby) czy Japonistykę.

Medycyna była szczególnie oblegana na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK)- 30 osób na jedno miejsce. Aż 24 osoby walczą o jedno miejsce na kierunku Lekarsko-dentystycznym na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, a 20 osób o miejsce na kierunku Lekarskim (podobnie jak na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie). Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi na kierunku Lekarsko-dentystycznym przypada nieco ponad 22 kandydatów na miejsce.

W tym roku popularne były też: Finanse i rachunkowość, Ekonomia, Bezpieczeństwo wewnętrzne/narodowe (np. Bezpieczeństwo narodowe jest najbardziej obleganym kierunkiem na Uniwersytecie w Białymstoku - ponad 10 osób na miejsce; a na Politechnice Rzeszowskiej najbardziej oblegany jest kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne, gdzie o jedno miejsce walczy ponad 7 osób); Logistyka, Weterynaria, Inżynieria biomedyczna (najpopularniejsza np. na Politechnice Poznańskiej - ponad 14 osób na miejsce).

Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszą się wszystkie kierunki na łódzkiej "filmówce" i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, zwanym czasem "katowicką filmówką".

Raczej małe zainteresowanie wzbudziły kierunki: Fizyka, Filologia klasyczna, a na niektórych uczelniach także te związane z rolnictwem. Np. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie najmniejszym zainteresowaniem spośród oferowanych kierunków cieszy się właśnie Rolnictwo (1 osoba na miejsce) i Ogrodnictwo (2 os./miejsce). Z kolei na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy jest małe zainteresowanie kierunkiem Bioinżynieria w produkcji zwierzęcej.

Z zebranych przez dziennikarzy PAP informacji wynika, że część uczelni zauważyła spadek liczby kandydatów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na Uniwersytecie Wrocławskim np. jest o 2,5 tys. mniej chętnych niż w 2012 r. (w tym roku zarejestrowało się 15,5 tys. kandydatów), a na Politechnice Wrocławskiej o 1 tys. mniej (w tym roku 12 tys.). Spadek liczby kandydatów zauważa też od kilku lat Uniwersytet Zielonogórski.

Wśród łódzkich uczelni publicznych znaczący wzrost liczby kandydatów zanotował w tym roku Uniwersytet Medyczny. Mniej chętnych było w tym roku na studia na dwóch największych uczelniach - Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Łódzkiej.

W Lublinie duży spadek zainteresowania odnotował Katolicki Uniwersytet Lubelski. Na blisko 3,6 tys. miejsc ogółem zgłosiło się niespełna 4,8 tys. kandydatów. W ubiegłym roku zarejestrowanych kandydatów było ponad 6,7 tys.

Nieznacznie mniejszą liczbę kandydatów zarejestrowała Politechnika Lubelska - 4,3 tys. kandydatów, o 200 mniej niż w roku ubiegłym.

Wzrost liczby zainteresowanych odnotowała za to największa lubelska uczelnia, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. O ile w ubiegłym roku zarejestrowało się tu 15,5 tys. osób, to w tym roku - ponad 16,8 tys.

Z kolei władze Politechniki Świętokrzyskiej złożyły do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prośbę o zwiększenie limitu miejsc, tak duże jest zainteresowanie absolwentów.

Na części uczelni rekrutacja wciąż trwa, a na niektórych kierunkach, cieszących się małym zainteresowaniem, już przedłużono rekrutację, nawet do września - np. na Filologii klasycznej i Teologii na UMK w Toruniu. (PAP)

agt/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)