Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN będzie monitorował wprowadzenie nowej podstawy programowej

0
Podziel się:

Monitoring wprowadzania nowej podstawy programowej w szkołach podstawowych i
gimnazjach chce uruchomić Ministerstwo Edukacji Narodowej - poinformowała w piątek podczas XIV
Targów Edukacyjnych w Poznaniu wiceminister Krystyna Szumilas.

Monitoring wprowadzania nowej podstawy programowej w szkołach podstawowych i gimnazjach chce uruchomić Ministerstwo Edukacji Narodowej - poinformowała w piątek podczas XIV Targów Edukacyjnych w Poznaniu wiceminister Krystyna Szumilas.

Monitoring przeprowadzą wizytatorzy Kuratoriów Oświaty. MEN chce się dowiedzieć jak przebiega wdrożenie nowej podstawy programowej pod kątem potrzeb szkół. Według Szumilas nie będzie to kontrola tylko chęć dowiedzenia się, jak szkoły sobie z tym problemem radzą, aby w przyszłości można było szkołom pomóc w tych obszarach, w których wprowadzenie nowej podstawy może sprawiać trudności.

"W tym monitorowaniu zwrócimy szczególna uwagę na coś, co jest nowe w podstawie programowej, czyli zalecenia - sposób pracy z uczniem, sposób przekazywania uczniowi wiedzy. W młodszych klasach to jest wykorzystywanie zabawy, w starszych klasach to są ćwiczenia laboratoryjne i uczenie w oparciu o projekt i aktywność dziecka na lekcji" - powiedziała PAP Szumilas.

Od nowego roku szkolnego obowiązuje nowa podstawa programowa w przedszkolach, I klasach szkół podstawowych i I klasach gimnazjów. W podstawie tej określone są cele i treści nauczania, umiejętności uczniów oraz zadania wychowawcze szkoły, które są uwzględniane potem odpowiednio w programach nauczania. Jest ona też bazą do pisania podręczników szkolnych.

Nowa podstawa programowa będzie wprowadzana w życie stopniowo przez siedem lat - za rok obowiązywać będzie także w II klasach podstawówek i gimnazjów itd., aż obejmie wszystkie klasy i typy szkół. Uczniowie starszych roczników będą się nadal uczyć według starej podstawy programowej.

Wprowadzenie nowej podstawy wiąże się z rozpoczęciem stopniowego obniżania wieku rozpoczynania nauki w szkole podstawowej - we wrześniu obok siedmiolatków w I klasach pojawią się też sześciolatki. Na razie o tym, czy dzieci młodsze rozpoczną naukę decydują rodzice, od 1 września 2012 r. obowiązek szkolny obejmie już wszystkie dzieci 6-letnie.

Krystyna Szumilas wzięła udział w konferencji "Wdrożenie podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół" - zorganizowanej w ramach XIV Targów Edukacyjnych.

Na targach tych swoją ofertę edukacyjną prezentuje pół tysiąca wystawców. Pokazują oni najnowsze trendy dotyczące nauczania oraz nowości w zakresie wyposażenia szkół, przedszkoli i uczelni.

Podczas imprezy można zapoznać się z ofertą konkretnych szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, językowych i uczelni.

W ramach targów funkcjonuje Salon Wyposażenia Szkół, gdzie prezentowane są nowoczesne meble szkolne i nowości z zakresu wyposażenia sal lekcyjnych, laboratoriów i pracowni oraz sal gimnastycznych.

Przy współpracy z poznańską Izbą Rzemieślniczą prowadzona jest akcja promocyjna znikających zawodów -takich jak np. snycerstwo, koszykarstwo, plecionkarstwo, witrażownictwo, a także piekarstwo i rymarstwo.

Aby zaciekawić zwiedzających prezentowane są również eksperymenty chemiczne, występy artystyczne, pokazy sportowe oraz warsztaty. Na jednym ze stanowisk znajduje się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, która stara się wyjaśniać przyszłym maturzystom zasady obowiązujące na egzaminie dojrzałości.

W tym roku również pojawiła się po raz pierwszy strefa edukacji dla dorosłych, która ma promować i zachęcać ludzi dojrzałych. Idea uczenia się przez cale życie łączy się ze zmianami ekonomicznymi, społecznymi i kulturowymi. W ramach projektu "Kształcenie ustawiczne - światowym standardem mistrzostwa w każdym zawodzie" odbędzie się konferencja z udziałem instytucji zajmujących się kształceniem ustawicznym dorosłych.

Targi Edukacyjne potrwają do niedzieli.(PAP)

kpr/ ls/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)