Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN: blisko 550 mln euro dla oświaty w latach 2004-2006 ze środków UE

0
Podziel się:

546,4 mln euro z Europejskiego Funduszu
Społecznego, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju
Zasobów Ludzkich, wsparło polską edukację w latach 2004-2006;
kwota ta stanowi 37 proc. wartości całego programu - poinformowała
wiceminister edukacji Krystyna Szumilas w środę na konferencji
prasowej.

546,4 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, wsparło polską edukację w latach 2004-2006; kwota ta stanowi 37 proc. wartości całego programu - poinformowała wiceminister edukacji Krystyna Szumilas w środę na konferencji prasowej.

Jak zaznaczyła, wraz z wkładem krajowym na edukacje wydano ponad 700 mln euro.

W ramach działania "Zwiększenie dostępu do edukacji - promocja kształcenia przez całe życie" wsparcie z EFS wyniosło 208,5 mln euro. Zatwierdzono 79 projektów, na kwotę 1148 mln zł.

Z kolei w ramach działania "Podniesienie jakości edukacji w odniesieniu do potrzeb rynku pracy" wsparcie z EFS wyniosło 337,9 euro. Zatwierdzono 33 projekty, na kwotę 1644 mln zł.

"Mówiąc o wykorzystaniu środków z funduszy UE w latach 2004-2006 mówimy przede wszystkim o komputeryzacji polskich szkół. Nie było to najważniejsze działanie. Ze środków otworzono m.in. ponad 800 tzw. alternatywnych przedszkoli, dzięki, którym wychowaniem przedszkolnym objęto dodatkowo na terenach wiejskich około 10 tys. dzieci w wieku 3-5 lat" - mówiła Szumilas.

Realizowane były także projekty rozwojowe w ponad 3 tys. szkół, w ramach których prowadzone były i są zajęcia pozalekcyjne, wyrównawcze, artystyczne i sportowe. Ponad 19 tys. szkół różnych szczebli i typów wyposażono w sprzęt komputerowy z dostępem do internetu. Sprzęt i oprogramowanie zakupiono także dla ponad 11 tys. szkolnych i pedagogicznych bibliotek - utworzono tzw. centra komunikacji multimedialnej. Część środków UE wydano na sprzęt i pomoce dla uczniów niepełnosprawnych.

W ramach środków UE utworzono ponad 1100 współpracujących z sobą centrów kształcenia na odległość dla społeczności wiejskiej. Tworzono także oprogramowanie do kształcenia na odległość w wybranych kierunkach i specjalnościach na studiach: turystyka i rekreacja, informatyka, ochrona środowiska, rolnictwo, ekonomia; opracowano 16 programów nauczania i przygotowano 490 materiałów dydaktycznych.

1100 placówek prowadzących kształcenie zawodowe wyposażono w stanowiska do przeprowadzania egzaminów. Wyposażono centra kształcenia ustawicznego i centra kształcenia praktycznego, a także Centralną Komisję Egzaminacyjną i okręgowe komisje egzaminacyjne.

W ramach środków przeprowadzono także m.in. 72 tys. kursy i studia podyplomowe dla nauczycieli i egzaminatorów.

Jak przypomniała Szumilas zgodnie z przepisami, projekty finansowane ze środków UE na lata 24-2006, muszą zostać zakończone i rozliczone do końca 2008 r.

Od początku ubiegłego roku jest realizowana inna perspektywa finansowa - na lata 2007-2013. (PAP)

dsr/ abe/

euro
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)