Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel: Chiny nie są jeszcze gospodarką rynkową

0
Podziel się:

Unia nie nada Chinom statusu państwa o gospodarce rynkowej.

Merkel: Chiny nie są jeszcze gospodarką rynkową
(PAP/EPA)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel twierdzi, że nie ma na razie możliwości, by Unia Europejska nadała Chinom status państwa o gospodarce rynkowej.

Na zdjęciu Angela Merkel i przewodniczący ChRL Hu Jintao

Szefową niemieckiego rządu pytano o to po spotkaniu z premierem Chin Wen Jiabao. _ - Sądzę, że nie jesteśmy jeszcze w punkcie, w którym spełnione są wszystkie kryteria _ - odpowiedziała Merkel.

Wyjaśnienia wymagają jeszcze kwestie własności intelektualnej, za czym kryje się problem produkcji pirackiej, oraz dostępu do rynków, _ byśmy mogli być pewni, że nie dochodzi do dyskryminowania _ - dodała kanclerz.

Merkel zapewniła jednocześnie, że jeśli Chiny podejmą odpowiednie przedsięwzięcia, osobiście zaangażuje się w doprowadzenie do _ uczciwych i świadomych celu rozmów _, jeszcze przed kolejnym szczytem G20 w listopadzie w Korei Południowej.

Jak głosi komunikat z rozmów obojga szefów rządów, _ Niemcy będą nadal aktywnie wspierać rychłe przyznanie Chinom przez UE statusu gospodarki rynkowej. Chiny będą nadal prowadzić z UE intensywny dialog w tej kwestii _.

Wen oświadczył, że _ stosunki chińsko-niemieckie sprostały problemom międzynarodowego kryzysu finansowego _ i obecnie są _ zdrowe, stabilne i dynamiczne _.

Dziś w Pekinie zostały podpisane kolejne umowy w sprawie współpracy gospodarczej Niemiec i Chin. Jedna z nich dotyczy powołania joint venture przez koncern motoryzacyjny Daimler i chińskiego producenta ciężarówek Foton z przewidywanymi inwestycjami w kwocie 800 mln euro.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)