Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Meteoryty na Nocy Muzeów w Koszalinie

0
Podziel się

Ogromnym zainteresowaniem odwiedzających w sobotę w nocy Muzeum w
Koszalinie (Zachodniopomorskie) cieszył się pokazywany tu po raz pierwszy zbiór meteorytów z jednej
z największych w Europie prywatnej kolekcji, należącej do Tomasza Jakubowskiego.

bEgCRZNN

*Ogromnym zainteresowaniem odwiedzających w sobotę w nocy Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie) cieszył się pokazywany tu po raz pierwszy zbiór meteorytów z jednej z największych w Europie prywatnej kolekcji, należącej do Tomasza Jakubowskiego. *

Na wystawie, którą Muzeum przygotowało wspólnie z Instytutem Mechatroniki, Nanotechnologii oraz Techniki Próżniowej Politechniki Koszalińskiej, prezentowanych jest prawie 300 meteorytów wszystkich rodzajów spotykanych na Ziemi.

Największym okazem jest ważący 64 kg oktaedryt gruboziarnisty (meteoryt żelazny), który znaleziono w 1576 r. w Argentynie. Jednak największe zainteresowanie budziły meteoryty zawierające diamenty oraz kawałek drzewa z syberyjskiej tajgi, zniszczonego 30 czerwca 1908 r. przez słynny meteoryt tunguski.

bEgCRZNP

Wystawie towarzyszą prelekcje prof. Stanisława Mitury, którego kilku zwiedzających prosiło o sprawdzenie, czy posiadane przez nich kamienie są meteorytami. Ponieważ jednak nie zabrali ich ze sobą, musieli umówić się z naukowcem na późniejszy termin.

Wiele osób zwiedziło również, zamknięte zazwyczaj dla indywidualnych zwiedzających z powodu usytuowania obok obiektów technicznych, Muzeum Wody prowadzone przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Jednym ciekawszych eksponatów prezentowanej tutaj kolekcji jest fragment wodociągowej rury z 1726 r.

Natomiast dla dzieci największą atrakcją Nocy Muzeów była wizyta w Lokomotywowni Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, gdzie można było przejechać się ręcznie napędzaną drezyną, obejrzeć zrekonstruowane wagoniki i odbyć krótką przejażdżkę spalinowym wagonem silnikowym. (PAP)

sibi/ jm/

bEgCRZOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)