Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Metoda OCT sposobem na zmniejszenie śmiertelności pacjentów z zawałem serca

0
Podziel się:

Można zmniejszyć śmiertelność pacjentów z
zawałem serca w Polsce dzięki zastosowaniu ultrasonografii
wewnątrzwieńcowej i metody OCT - powiedział podczas środowej
konferencji doc. dr hab med. Dariusz Dudek ze Szpitala
Uniwersyteckiego w Krakowie.

*Można zmniejszyć śmiertelność pacjentów z zawałem serca w Polsce dzięki zastosowaniu ultrasonografii wewnątrzwieńcowej i metody OCT - powiedział podczas środowej konferencji doc. dr hab med. Dariusz Dudek ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. *

Zespół pod jego kierownictwem w środę przeprowadzi trzy operacje transmitowane do USA w ramach międzynarodowego kongresu kardiologów inwazyjnych - Transcatheter Cardiovascular Therapeutics (TCT).

"Śmiertelność we wszystkich ośrodkach akademickich i pozaakademickich w Polsce w zawale serce wynosi w tej chwili mniej więcej 3-5 procent, więc są to niskie wskaźniki. Jest też niewątpliwym sukcesem, że prawie cała powierzchnia kraju jest pokryta przez sieć ośrodków kardiologii inwazyjnej, które leczą całodobowo pacjentów z zaostrzeniem choroby wieńcowej" - powiedział w środę doktor Dudek.

Zwrócił on jednak uwagę, że ten dosyć niski wskaźnik można jeszcze zredukować. Według niego należy przejść przy leczeniu pacjentów z zawałem serca z poziomu obrazowania angiograficznego na ultrasonografię wewnątrzwieńcową i metodę OCT (Optyczna Koherentna Tomografia)
.

"Dzięki angiografii widzimy tętnicę w milimetrach, zaś jeżeli zastosujemy ultrasonografię wewnątrzwieńcową to przechodzimy na poziom kilkuset mikrometrów, a więc widzimy z dokładnością jednej dziesiątej milimetra. W momencie, gdy użyjemy u tego samego pacjenta OCT, to dochodzimy do rozdzielczości dziesięciu mikronów. Widzimy wtedy z dokładnością jednej setnej milimetra. Dzięki temu kardiolog inwazyjny jest w stanie widzieć naczynie wieńcowe u pacjenta w zawale serca z dokładnością niemalże mikroskopu" - powiedział doktor Dudek.

Jak podkreślił, dzięki temu można precyzyjniej zaplanować terapię, rodzaj używanego stentu (niewielkich rozmiarów sprężynka, umieszczana wewnątrz naczynia krwionośnego w celu przywrócenia drożności naczynia) oraz techniki wyłapujące skrzeplinę.

Jak dodał Dudek, obecnie ultrasonografia jest obecnie dostępna we wszystkich ośrodkach akademickich zaś OCT w Instytucie Kardiologii w Krakowie i Warszawie.

"Metody te mogą być stosowane w Polsce, ale nie są finansowe jako metody obrazowe przez NFZ. Na pewno to będzie potrzebne jak zostaną ostateczne ustalone wytyczne jak korzystać z tych metod" - powiedział Dudek.

W środę - w ramach międzynarodowego kongresu kardiologów Inwazyjnych - Transcatheter Cardiovascular Therapeutics (TCT), który odbywa się w Waszyngtonie - zostanie przeprowadzona transmisja z trzech zabiegów inwazyjnych przeprowadzonych w Krakowie. Jak wyjaśnił doktor Dudek zespół pod jego kierownictwem w trakcie środowej transmisji zajmie się pacjentem z zawałem serca oraz dwoma innymi (kobietą i mężczyzną) ze zwężeniem pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej. Operacje odbędą się w Pracowni nr 2 Zakładu Hemodynamiki i Angiokardiologii Instytutu Kardiologii UJ CM Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

W kongresie bierze udział ponad 20 tys. kardiologów z całego świata. Zabiegi - którą są transmitowane do USA - są przeprowadzane w najlepszych ośrodkach w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Australii. Szpital w Krakowie jako jedyny z Polski przedstawi swoją pracy. (PAP)

rcz/ abe/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)