Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF: państwa UE mogą samodzielnie decydować, jak walczyć z hazardem

0
Podziel się

Państwa UE mogą samodzielnie decydować czy zakazać hazardu, czy też nie,
kierując się nadrzędnym interesem publicznym - powiedział PAP rzecznik wiceministra finansów Jacka
Kapicy, Witold Lisicki.

bEiNhXSJ

Państwa UE mogą samodzielnie decydować czy zakazać hazardu, czy też nie, kierując się nadrzędnym interesem publicznym - powiedział PAP rzecznik wiceministra finansów Jacka Kapicy, Witold Lisicki.

Dodał, że potwierdza to wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Portugali, który mówi, że państwa członkowskie mogą samodzielnie uregulować hazard, w tym wprowadzić zakaz e-hazardu.

Jak wyjaśnił, nadrzędny interes publiczny w tym wyroku traktowany jest jako: bezpieczeństwo, zdrowie konsumentów, zapobieganie oszustwom i zapobieganie zachęcaniu do trwonienia pieniędzy na gry i zakłady wzajemne oraz potrzebę zachowania porządku publicznego. "Dlatego nie obawiamy się uznania przepisów, które chcemy wprowadzić w życie, za niezgodne z prawem wspólnotowym" - zaznaczył.

bEiNhXSL

We wtorek premier Donald Tusk przedstawił założenia do projektu ustawy o grach liczbowych i hazardowych. Przewiduje on stopniową likwidację automatów do gry z punktów i salonów gier poza kasynami i zakaz prowadzenia wideoloterii. Wyższe mają być podatki od gier hazardowych, opodatkowanie zostaną te gry, od których do tej pory nie pobierano opłat. Ponadto zaostrzona ma być walka z hazardem w internecie i wprowadzone ograniczenia w reklamie hazardu.

W piątek "GW" podała, że resort finansów w 2007 r. przymierzał się do likwidacji internetowego hazardu, ale wówczas w tej sprawie negatywną opinię wydał Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

"Uzasadnieniem było naruszenie przepisów prawa europejskiego dot. usług w społeczeństwie informacyjnym - czyli m.in. świadczonych przez internet - oraz zasady swobodnego świadczenia usług" - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka UKIE Monika Janus.

Dodała, że UKIE otrzymał też założenia do nowego projektu ustawy hazardowej "w ramach konsultacji międzyresortowych, podobnie jak inne ministerstwa". "Sekretarz KIE jest zobowiązany wydać opinię o zgodności projektu ustawy z prawem europejskim i nie ma formalnych możliwości ominięcia tego wymogu" - zaznaczyła.

bEiNhXSR

Zgodnie z założeniami do projektu nowej ustawy hazardowej w automatach o niskich wygranych w tym czasie, w którym będzie wygasał czas ich legalnego działania, ryczałt zostanie podwyższony ze 180 euro do ok. 480 euro od automatu (ok. 2 tys. zł). Podwyżka obejmie też automaty w salonach gry z 45 proc. do 50 proc., w kasynach z 45 proc. do 50 proc., zakłady wzajemne z 10 proc. do 25 proc. opodatkowania - zapowiedział premier. Wprowadzone zostanie także opodatkowanie gier, które do tej pory nie były nim objęte - stawką 25 proc. Chodzi m.in. o turniejowe gry w pokera. Na prowadzenie kasyn mają być wydawane koncesje, a nie - jak obecnie - zezwolenia. (PAP)

luo/ bos/ jra/

bEiNhXTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)