Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF: po listopadzie rezerwy resortu finansów wzrosły do ok. 50 mld zł

0
Podziel się

Po listopadzie rezerwy Ministerstwa Finansów wzrosły do ok. 50 miliardów
złotych - poinformował w piątek w komunikacie dyrektor departamentu długu publicznego w resorcie
finansów Piotr Marczak.

bEqoPGXp

Po listopadzie rezerwy Ministerstwa Finansów wzrosły do ok. 50 miliardów złotych - poinformował w piątek w komunikacie dyrektor departamentu długu publicznego w resorcie finansów Piotr Marczak.

"W przyszły rok wejdziemy więc ze znacznym poziomem środków, które finansować będą przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe. Stopień prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych przekroczy 20 proc." - napisał Marczak w komunikacie.

Dodał, że na początku grudnia ministerstwo przeprowadzi przetarg zamiany, na którym ostatni raz w tym roku będzie można kupić obligacje. Struktura podaży na tym przetargu zostanie ustalona w najbliższy wtorek.

bEqoPGXr

"Do końca roku nie będziemy już obecni na rynkach międzynarodowych, planujemy jednak sfinalizować warunki ciągnięcia kolejnej puli kredytu z EBI o wartości 500 mln euro" - wyjaśnił dyrektor.

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że w listopadzie MF sprzedało obligacje oszczędnościowe o wartości ponad 1 mld zł. Była to jedna z największych miesięcznych sprzedaży tych obligacji w historii. Dominujący udział w sprzedaży miały nowe obligacje 13-miesięczne, ale zdecydowanie najwyższa w tym roku była również sprzedaż pozostałych obligacji oszczędnościowych będących w standardowej ofercie.

"Wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w listopadzie pokazują, że osiągnęliśmy wszystkie założone cele wprowadzenia do sprzedaży nowych obligacji. Atrakcyjna oferta dopasowana do preferencji nabywców, wsparta efektywną akcją informacyjno- marketningową pokazała potencjał obligacji oszczędnościowych jako instrumentu zarządzania długiem" - ocenił Marczak.

Zaznaczył, że ostateczne wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w listopadzie oraz analizę możliwości dalszego wykorzystania potencjału tych papierów ministerstwo przedstawi w grudniu.

bEqoPGXx

W październiku portfel złotowych papierów skarbowych inwestorów zagranicznych spadł o 6,9 mld zł, w tym w wyniku wykupu od inwestorów zagranicznych obligacji zapadających 24 października o wartości 2,3 mld zł. Od początku roku portfel inwestorów zagranicznych wzrósł o 3,1 mld zł. "W listopadzie saldo przepływów obligacji w portfelach inwestorów zagranicznych jest lekko ujemne" - zaznaczył Marczak. (PAP)

mmu/ pad/

bEqoPGXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)