Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: samorządy nie miały uwag do projektu rozporządzenia ws. długu

0
Podziel się:

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz ostrzega, że propozycje
zawarte w rozporządzeniu dotyczącym długu publicznego mogą mocno ograniczyć inwestycje samorządów.
Resort finansów podkreśla jednak, że samorządy nie zgłaszały uwag do projektu na posiedzeniu
komisji.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz ostrzega, że propozycje zawarte w rozporządzeniu dotyczącym długu publicznego mogą mocno ograniczyć inwestycje samorządów. Resort finansów podkreśla jednak, że samorządy nie zgłaszały uwag do projektu na posiedzeniu komisji.

Chodzi o rozporządzenie z grudnia 2010 r. ws. szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa. Samorządy apelują do Ministerstwa Finansów, by wycofało się z niego.

Prezydent Wrocławia, członek Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich Rafał Dutkiewicz ostrzegł w czwartek na konferencji, że propozycje ministra finansów zawarte w tym rozporządzeniu mogą mocno ograniczyć inwestycje samorządów. Zaapelował o wycofanie się z zawartych tam rozwiązań. To nie pierwszy apel samorządowców w tej sprawie.

Ministerstwo zapewnia, że rozporządzenie było przedmiotem konsultacji międzyresortowych oraz konsultacji ze stroną samorządową w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. "Na posiedzeniu tej komisji strona samorządowa nie zgłosiła żadnych uwag. Projekt rozporządzenia był również dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej" - napisało MF w komunikacie przesłanym PAP.

Według Dutkiewicza, wprowadzone i proponowane regulacje prawne powodują, że samorządy nie tylko będą ograniczone limitem rocznego zadłużenia 60 proc. ich dochodów, ale też limitem 1 proc. deficytu do dochodów. "Oznacza to, że duże miasto o dochodach 3 mld zł będzie mogło zaciągać zobowiązania do 30 mln zł rocznie" - mówił.

Wrocław najbardziej obawia się regulacji związanych z partnerstwem publiczno-prywatnym, bo wydane w ramach PPP pieniądze mają być wliczane do zadłużenia miasta. "Chcieliśmy w takim partnerstwie budować Most Wschodni oraz baseny przy wrocławskich szkołach" - mówił prezydent.

Przedstawiciele samorządów zamierzają prowadzić rozmowy z ministerstwem i zapowiadają, że jeśli nie przyniosą one efektu, to skierują rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego. "Trybunał przyzna nam rację, ponieważ te regulacje są pełne błędów" - mówił Dutkiewicz. Liczy on jednak na to, że w rozmowach z MF uda się uzyskać kompromis.

MF wyjaśnia, że definicja kredytów i pożyczek zawarta w rozporządzeniu jest zgodna ze stanowiskiem prezentowanym od 2001 r., tj. od momentu wejścia w życie pierwszego rozporządzenia dotyczącego sprawozdawczości z zakresu długu. Według resortu, "klasyfikacja danego zobowiązania do tytułów dłużnych nie zależy od jego nazwy, ale od sensu ekonomicznego". "Celem dookreślenia tytułu, jakim są kredyty i pożyczki, jest dążenie do otrzymania pełnej i rzetelnej informacji o rzeczywistym zadłużeniu jednostek sektora finansów publicznych" - tłumaczy MF.

Z wysłanego na początku marca przez ministra finansów listu do komisarza UE ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehna wynika, że Polska uzgodniła z Komisją Europejską, iż w 2012 r. ograniczy deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB. Rostowski przedstawił działania, które mają doprowadzić do osiągnięcia tego celu.

Minister wyjaśnił, że nowa ustawa o finansach publicznych nakłada na władze samorządowe obowiązek równoważenia budżetu bieżącego, począwszy od 2011 r., a od 2014 r. zacznie obowiązywać system indywidualnych limitów zadłużenia. Będą one zależeć od możliwości spłaty zadłużenia przez poszczególne jednostki samorządowe i będą obliczane na podstawie średniej z nadwyżek bieżących (powiększonej o dochody ze sprzedaży majątku) z ostatnich trzech lat.

Resort poinformował ponadto, że zaawansowane są prace nad nową regułą wydatkową dla podsektora samorządowego. Zgodnie z proponowaną regułą, deficyt jednostek samorządu terytorialnego zostanie ograniczony do określonego poziomu ich całkowitych dochodów. Relacja deficytu do dochodów będzie każdego roku obniżana o 1 pkt proc., aż osiągnie poziom 1 proc. Według MF, reguła zacznie obowiązywać od 2012 r.(PAP)

pdo/ mmu/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)