Notowania

wiadomości
27.01.2014 13:52

MF zaoferuje w lutym obligacje detaliczne o 7-miesięcznym okresie wykupu

Ministerstwo Finansów zaoferuje w lutym do sprzedaży nowe jednorazowe obligacje detaliczne o 7-miesięcznym okresie wykupu, tzw. "Lutową 7-kę" - poinformował na konferencji prasowej dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF Piotr Marczak.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo Finansów zaoferuje w lutym do sprzedaży nowe jednorazowe obligacje detaliczne o 7-miesięcznym okresie wykupu, tzw. "Lutową 7-kę" - poinformował na konferencji prasowej dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF Piotr Marczak.

"W lutym oferta MF po raz drugi zostanie rozszerzona o jednorazową sprzedaż obligacji detalicznych o krótkim terminie wykupu: +Lutową 7-kę+. Pod względem konstrukcji będzie zbliżona do +Listopadowej 13-tki+, co uwzględnia potwierdzone wynikami listopadowej sprzedaży preferencje nabywców indywidualnych" - powiedział Marczak.

W listopadzie MF sprzedał obligacje detaliczne o 13-miesięcznym okresie wykupu za 874,3 mln zł.

"Lutowa 7-ka" będzie najkrótszą obligacją oszczędnościową w historii.

"Oprocentowanie jest znane w momencie zakupu i wynosi: 1 proc. w pierwszym miesiącu, 2 proc. w kolejnych pięciu miesiącach oraz 7 proc. w siódmym miesiącu. Po siedmiu miesiącach rentowność wyniesie 2,62 proc. w skali roku" - poinformował dyrektor.

"W przypadku konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania, narosłe odsetki wypłacone zostaną w całości bez żadnych opłat" - dodał.

Marczak poinformował również, że resort finansów chce wykorzystać krótki okres wykupu nowego papieru oszczędnościowego jako dodatkowy instrument zarządzania długiem, który będzie stanowił alternatywę dla bonów skarbowych.

"Sprzedaż +Listopadowej 13-tki+ pokazała, że możliwa jest duża sprzedaż obligacji w ciągu jednego miesiąca, jeżeli obligacje te mają dopasowaną konstrukcję do zapotrzebowania nabywców, w szczególności krótki okres wykupu" - powiedział.

"Oznacza to, że istnieje potencjał do wykorzystania obligacji oszczędnościowych jako alternatywy dla emisji bonów skarbowych na rynku hurtowym. Wówczas zamiast emisji bonów moglibyśmy w całości lub części zastępować je sprzedażą krótkookresowych obligacji" - dodał.

Dyrektor departamentu w MF poinformował też, że w tym roku potrzeby pożyczkowe budżetu koncentrują się w pierwszych siedmiu miesiącach.

"W tej sytuacji istnieje zasadność, aby część tych potrzeb przesunąć na drugą połowę roku, np. poprzez sprzedaż krótkoterminowych papierów skarbowych w pierwszym półroczu i ich wykup w drugim" - wyjaśnia.

Z danych MF wynika, że w całym 2013 roku sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła 2,92 mld zł, z czego jednorazowa emisja papierów 13-miesięcznych stanowiła 30 proc. (PAP)

bg/ ana/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz