Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MF zawiesił postępowanie dotyczące rozłożenia na raty długu PSL

0
Podziel się

Minister Finansów zawiesił postępowanie dotyczące rozłożenia na raty długu
PSL wobec Skarbu Państwa i umorzenia od niego odsetek - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka
prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

bEhaoHTV

Minister Finansów zawiesił postępowanie dotyczące rozłożenia na raty długu PSL wobec Skarbu Państwa i umorzenia od niego odsetek - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

Chodzi o kwotę 18 mln zł z odsetkami, które PSL ma zapłacić w związku z uprawomocnieniem się wyroku dotyczącego nieprawidłowości przy finansowaniu kampanii wyborczej w 2001 r.

Rzecznik MF wyjaśniła, że powodem zawieszenia postępowania przez MF jest postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 6 stycznia 2010 r. Trybunał wstrzymał nim wykonanie postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który zasądził przepadek mienia PSL na rzecz Skarbu Państwa. PSL zaskarżył bowiem do TK przepisy, które były podstawą niekorzystnego dla partii wyroku.

bEhaoHTX

W połowie grudnia urząd skarbowy zablokował konto bankowe Polskiego Stronnictwa Ludowego. Była to konsekwencja wyroku z sierpnia 2009 r., w którym warszawski sąd apelacyjny zasądził od PSL na rzecz Skarbu Państwa prawie 9,5 mln zł plus odsetki. W grudniu ubiegłego roku suma należności ludowców wobec Skarbu Państwa sięgnęła około 18 mln zł.

Sprawa była pokłosiem błędu popełnionego przez ugrupowanie w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2001 roku. Komitet wyborczy PSL zebrał wówczas na potrzeby kampanii 9,4 mln zł; jednak środki były gromadzone nie na specjalnym koncie wyborczym, a na rachunku partyjnym.

W związku z tym błędem PKW odrzuciła w 2001 r. sprawozdanie komitetu wyborczego Stronnictwa. Komisja zwróciła się też do sądu o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa pieniędzy pozyskanych z naruszeniem przepisów ordynacji wyborczej. Sąd nakazał PSL-owi zapłacić.

Stronnictwo zwróciło się do ministra finansów Jacka Rostowskiego o rozłożenie należności na raty; chcą ją spłacać co kwartał przez najbliższe 10 lat, oraz umorzenie odsetek. Jednocześnie wystąpiło ze skargą do TK.(PAP)

bEhaoHUd

(planujemy kontynuację tematu)

mmu/ bos/ mow/

bEhaoHUy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)