Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MFW: kraje rozwinięte muszą zmniejszyć deficyty budżetowe

0
Podziel się

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że kraje rozwinięte stoją
wobec "pilnej" konieczności zmniejszenia swoich deficytów budżetowych - podał serwis internetowy
BBC News w piątek wieczorem.

bEgRvjwB

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że kraje rozwinięte stoją wobec "pilnej" konieczności zmniejszenia swoich deficytów budżetowych - podał serwis internetowy BBC News w piątek wieczorem.

Według najnowszego monitora MFW, jeśli kraje rozwinięte nie zmniejszą deficytów budżetowych, grozi im zahamowanie ożywienia gospodarczego.

"Gdy gospodarki stopniowo wracają do normy, konieczne jest wdrożenie środków, które zagwarantują, że wzrost deficytów i długów wynikający z kryzysu" nie doprowadzi do kolejnych problemów - brzmi diagnoza MFW opublikowana w kwietniowym monitorze, internetowej publikacji MFW, ukazującej się od lipca 2009 roku i analizującej stan finansów publicznych na świecie.

bEgRvjwD

Według prognoz MFW, jeżeli polityka państw rozwiniętych nie ulegnie zmianie, średni deficyt budżetowy w tych krajach sięgnie w 2015 roku 110 proc. PKB.

BBC News zwraca uwagę, że rekomendacje MFW zbiegają się w czasie z przechodzącą przez wiele krajów falą protestów przeciw polityce zaciskania pasa.

Jednak MFW ostrzega, że jeżeli "dług publiczny nie zostanie zredukowany do poziomów sprzed kryzysu, potencjalny wzrost gospodarek rozwiniętych może zmniejszyć się o pół procentu rocznie, co da znaczący, skumulowany efekt po kilku latach".

"W centrum kryzysu strefy euro" - jak pisze BBC - znalazła się Grecja, której tegoroczny deficyt budżetowy wynosi w ocenie MFW 8,1 proc.

bEgRvjwJ

Inne kraje mają jeszcze wyższe deficyty: Irlandia ok. 12,2 proc., W. Brytania 11,4 proc., USA - 11 proc. PKB.

Kraje te mają jednak mniej powodów do zmartwień - podkreśla BBC - ponieważ ich gospodarki są bardziej produktywne niż grecka, lub - jak w przypadku Irlandii - postrzegane są jako pełne determinacji w zwalczaniu problemów budżetowych. (PAP)

fit/

int.

bEgRvjxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)