Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MG: resort przygotował rozporządzenie zaliczające zboża do biomasy

0
Podziel się:

Resort gospodarki przygotował rozporządzenie zaliczające zboża
niespełniające wymogów jakościowych do biomasy. Rozporządzenie jest już po uzgodnieniach
międzyresortowych. Teraz dokument jest konsultowany z Urzędem Regulacji Energetyki - poinformowała
w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Resort gospodarki przygotował rozporządzenie zaliczające zboża niespełniające wymogów jakościowych do biomasy. Rozporządzenie jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Teraz dokument jest konsultowany z Urzędem Regulacji Energetyki - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Wiceminister odpowiadając na pytanie Michała Stuligrosza (PO), powiedziała, że wykorzystanie gorszej jakości zbóż na cele energetyczne jest oczekiwane zarówno przez energetykę, jak i rolnictwo. Zaznaczyła, że udział zielonej energii w produkcji energii musi w tym roku wynieść 8,7 proc., a w 2010 r. - 10,4 proc. Dodała, że energetyka nie osiąga tego wskaźnika i musi płacić opłaty zastępcze. Z drugiej strony, w rolnictwie 5-10 proc. produkcji zbóż nie nadaje się do konsumpcji.

Strzelec-Łobodzińska poinformowała, że w związku z wątpliwościami URE, resort przygotował nowe rozporządzenia, które rozszerza definicję biomasy, tak by jednoznacznie objęła ona ziarna zbóż, które nie nadają się do skupu interwencyjnego.

Według wiceminister, spalanie zbóż będzie opłacalne ekonomicznie dla energetyki i dla rolników, jeżeli będą za to przyznawane certyfikaty. Jest to dodatkowa kwota przyznawana elektrowni wynosząca ok. 258 zł za megawatogodzinę, czyli drugie tyle, ile uzyskuje ona ze sprzedaży energii elektrycznej.

Dodała, że uznanie produkcji energii ze zbóż jest energią "zieloną" spowoduje, że zainteresowanie zakupem ziarna przez elektrownie znacznie wzrośnie.(PAP)

awy/ drag/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)