Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MG: zrealizowano offset za modernizację okrętów polskiej Marynarki Wojennej

0
Podziel się:

Umowa offsetowa z Thales Nederland B.V. za modernizację trzech okrętów
polskiej Marynarki Wojennej została zrealizowana; skorzystały z niej m.in. Radwar i Centrum
Techniki Morskiej - poinformował w piątek wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Umowa offsetowa z Thales Nederland B.V. za modernizację trzech okrętów polskiej Marynarki Wojennej została zrealizowana; skorzystały z niej m.in. Radwar i Centrum Techniki Morskiej - poinformował w piątek wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Firma dostarczyła uzbrojenie i sprzęt wojskowy do polskich okrętów klasy Orkan. Umowę offsetową podpisano pod koniec 2001 r.

"Umowa offsetowa w związku z kontraktem na modernizację okrętów klasy Orkan opiewała na inwestycje w Polsce na poziomie 76 mln 280 tys. euro. Nie tylko została wykonana przed terminem, ale też z nadwyżką, bo nakłady wyniosły 80 mln euro" - poinformował Bogdan na konferencji prasowej w Warszawie. "To pierwsza zawarta przez ministra gospodarki umowa offsetowa, której wykonanie zatwierdził rząd" - dodał.

Thales w ramach wykonania umowy przekazał gdyńskiemu Radmorowi technologię nowoczesnych radiostacji, a Centrum Techniki Morskiej - również z Gdyni - zostało wyszkolone, by rozwijać oprogramowanie operacyjne Thalesa do wykorzystania w militarnych systemach taktycznych. Z umowy skorzystały też Stocznia Marynarki Wojennej oraz spółki WB Electronics, Enamor i Storsack Polska.

Dyrektor ds. eksportu Thales Nederland Albert Willemsen powiedział na konferencji, że firma oraz cała grupa zbrojeniowa Thales bardzo dokładnie obserwuje polski rynek związany z Marynarką Wojenną. "Patrząc na plany polskiego ministerstwa obrony, polski rynek jest dla Thales Nederland bardzo obiecujący. Firma koncentruje się na wyposażaniu okrętów, ale grupa mogła by być zainteresowana systemami ochrony wybrzeża" - dodał.

Bogdan przypomniał, że z Thales Nederland będą negocjowane warunki nowej umowy offsetowej dotyczącej wyposażenia budowanego w Polsce okrętu Ślązak. Nie chciał sprecyzować wartości umowy, zaznaczył jednak, że inwestycje skierowane byłyby do firm, które mają już doświadczenie we współpracy z Thales, m.in. do Centrum Techniki Morskiej.

Prezes Centrum Techniki Morskiej Andrzej Kilian powiedział, że inwestycje to nie tylko przekazana wiedza i umiejętności, ale też dostęp do rynków zbytu. Pozwala to na sprzedaż produkowanego w Polsce oprogramowania, m.in. do systemów kierowania ogniem, rakiet ziemia powietrze, do sonarów, wyrzutni pocisków i torped, systemów rozpoznania statków dla klientów na całym świecie, m.in. do Grecji, Turcji, Chile, Kolumbii, Indonezji i Omanu - podał.

Radmor od początku programu offsetowego wyprodukował 2,5 tys. radiostacji nowej generacji i w najbliższych latach zamierza podwoić tę liczbę - poinformowano na konferencji.

Wiceminister Bogdan przypomniał, że w sumie do tej pory podpisano w Polsce 18 umów offsetowych na 7 mld dolarów, 1,25 mld euro i 750 mln zł; największe zobowiązania związane są z zakupem przez Polskę samolotów F-16.(PAP)

ago/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)