Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Michalina "Misia" Furtak laureatką nagrody Torunia im. Ciechowskiego

0
Podziel się

Michalina "Misia" Furtak, wokalistka, basistka, kompozytorka i autorka
tekstów, została laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego -
ogłoszono w środę.

bEqEJHqt

Michalina "Misia" Furtak, wokalistka, basistka, kompozytorka i autorka tekstów, została laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego - ogłoszono w środę.

Kapituła przyznała nagrodę artystce za wrażliwość i naturalność, perfekcjonizm wykonawczy oraz europejski wielokulturowy wymiar jej muzyki. W uzasadnieniu decyzji podkreślono jej "ambitne balansowanie na granicy tego co mocne i rockowe, a tego co kruche i ulotne", "intymny charakter twórczości" i "głos-instrument, który potrafi subtelnie grać na delikatnych strunach ludzkich emocjach".

Obecna na konferencji Furtak powiedziała, że nagroda cieszy ją szczególnie ponieważ bardzo szanuje postać Ciechowskiego, jako znakomitego artysty. Zaznaczyła, że jest to pierwsza nagroda jaką otrzymuje samodzielnie, a nie wraz z zespołem.

bEqEJHqv

Furtak znana jest publiczności przede wszystkim jako wokalistka międzynarodowego zespołu Tres.b, z którym wydała płyty "Scylla and Charybdis", "The OtherHand" i "40 Winks of Courage". Obecnie rozpoczyna karierę solową. Ostatnio wydała swój minialbum "Misia Ff".

Artystka z zespołem Tres.b jest laureatką nagrody Fryderyk (2011) i Paszportu Polityki (2012).

Nagrodę im. Ciechowskiego przyznała kapituła w składzie: Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański, Marek Niedźwiecki, Andrzej Świetlik, Jerzy Tolak, Mariusz Składanowski i Jan Wołek.

Furtak odbierze nagrodę 14 grudnia podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci Ciechowskiego w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

bEqEJHqB

Nagroda im. Cichowskiego przyznawana jest za dokonania ostatniego roku młodym twórcom, którzy są osobowościami artystycznymi, czerpiącymi w swej twórczości inspirację z różnych dziedzin sztuki.

W tym roku nagrodę przyznano po raz dwunasty. Wcześniej laureatami byli: Paulina Bisztyga, Konrad Niewolski, Piotr Rogucki, Joanna Piwowar, Zespół Filmowy Paladino, Galeria Rusz, Lao Che, Pustki oraz Paristetris i Julia Marcel i Mela Koteluk.

Grzegorz Ciechowski (1957-2001) był muzykiem rockowym, kompozytorem, poetą, autorem tekstów. Zasłynął jako lider grupy Republika, która w 1980 r. zaczęła działalność w 1980 r. w toruńskim klubie Od Nowa. W drugiej połowie lat 80. rozpoczął karierę solową, występując jako Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa.(PAP)

rau/ ls/

bEqEJHqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)