Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Międzynarodowa Rada Oświęcimska zbierze się w Oświęcimiu

0
Podziel się:

O finansowaniu muzeów na terenach b.niemieckich obozów oraz o pracach w
Muzeum Auschwitz między innymi nad wystawą główną rozmawiać będą od środy na dwudniowym posiedzeniu
członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej - dowiedziała się PAP w Muzeum Auschwitz.

O finansowaniu muzeów na terenach b.niemieckich obozów oraz o pracach w Muzeum Auschwitz między innymi nad wystawą główną rozmawiać będą od środy na dwudniowym posiedzeniu członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej - dowiedziała się PAP w Muzeum Auschwitz.

W porządku obrad jako osobny punkt nie znalazła się sprawa przyszłej lokalizacji napisu "Arbeit macht frei" znad historycznej bramy głównej byłego obozu Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum powiedział, że zapewne poruszy ją jednak dyrektor placówki Piotr M.A.Cywiński w sprawozdaniu z działalności.

Napis został skradziony w grudniu 2009 roku. Krótko potem policjanci odzyskali zabytek zniszczony przez złodziei, którzy między innymi pocięli go na trzy części. Prace naprawcze i konserwatorskie trwały przeszło rok; zakończyły się w maju.

Ostateczną decyzję w sprawie napisu podejmie dyrektor Cywiński. Pod uwagę będzie brał przede wszystkim stanowisko konserwatorów. Podczas spotkania z dziennikarzami w połowie maja zaznaczył, że najprawdopodobniej oryginalny napis nie wróci nad historyczną bramę, lecz stanie się elementem nowej muzealnej ekspozycji głównej. Sekretarz Rady Marek Zając powiedział we wtorek w rozmowie z PAP, że dyrektor nie sygnalizował Radzie, aby podjęła jakąkolwiek decyzję w tej sprawie.

Marek Zając podkreślił też wagę tematu poświęconego finansowaniu muzeów, które istnieją na terenach byłych niemieckich obozów. Przypomniał, że z roku na rok miejsca te odwiedza coraz większa liczbę turystów, co jest zagrożeniem z punktu widzenia zabezpieczenia konserwatorskiego i wymaga nakładów na renowacje. Jednocześnie wstęp do tych muzeów jest bezpłatnych. Zdaniem Zająca istnieje pilna potrzeba uregulowania tej kwestii. Dlatego tematem zajmie się Rada.

Członkowie Rady zajmą się sprawą nowej wystawy głównej. Według przyjętej koncepcji ma ona przedstawiać obóz zagłady Auschwitz na tle przebiegu wojny jako kulminację niemieckiej nazistowskiej polityki kompletnego wyniszczenia Żydów. Ekspozycja pokaże też realizację programu zagłady Romów, likwidacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych narodu polskiego, członków ruchu oporu i innych grup narodowych oraz mniejszości.

Ekspozycja główna, prezentująca zasadnicze funkcje i historię obozu Auschwitz, umieszczona zostanie na parterze jedenastu bloków poobozowych. Prace nad wystawą stałą trwać będą w kilku etapach do 2014 roku.

MRO jest organem opiniodawczo-doradczym szefa rządu w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w obecnych granicach Polski. Składa się z 25 osób z różnych krajów, będących autorytetami i wybitnymi znawcami problematyki II wojny światowej, obozów koncentracyjnych i Holokaustu.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili, co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw.(PAP)

szf/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)