Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma w Poznaniu

0
Podziel się:

Ponad 1,3 tys. wystawców z 32 krajów uczestniczy w rozpoczętych we wtorek w
Poznaniu Międzynarodowych Targach Budownictwa Budma. 19. edycja targów poświęcona jest w głównej
mierze zagadnieniom energooszczędności i ekologii w budownictwie.

Ponad 1,3 tys. wystawców z 32 krajów uczestniczy w rozpoczętych we wtorek w Poznaniu Międzynarodowych Targach Budownictwa Budma. 19. edycja targów poświęcona jest w głównej mierze zagadnieniom energooszczędności i ekologii w budownictwie.

Na targach zobaczyć można m.in. konstrukcje domów spełniających wymogi zrównoważonego budownictwa, budynków drewnianych, a także tzw. domów pasywnych, do ogrzania których wystarczyłaby suszarka do włosów.

Tegoroczne targi odbywają się pod hasłem "Zrównoważone budownictwo - ekonomia, ekologia, człowiek". Na wystawie prezentowane są rozwiązania z obszarów budownictwa mieszkaniowego, infrastruktury społecznej i użyteczności publicznej, a także budownictwa przemysłowego i drogowego.

"Ekspozycja targowa skupia się na prezentacji materiałów ekologicznych, przyjaznych środowisku, technologiach innowacyjnych, które mają zdecydowany wpływ na poprawę klasy energetycznej budynku, a przy tym na wzrost jego komfortu i funkcjonalności" - powiedziała we wtorek PAP dyrektor targów Budma Violetta Pastwa.

"Z najważniejszych prezentacji polecałabym modelowe domy, które przygotowaliśmy, w tym dom pasywny, wykonany w technologii, która w Polsce jest dość mało znana, a w krajach Europy Zachodniej coraz popularniejsza. Zwolennicy tej metody budowania twierdzą, że dom o powierzchni 150 mkw można ogrzać za wartość 300 zł rocznie. Obejrzeć można także w pełni biodegradowalne domy wykonane z drewna" - dodała Pastwa.

Jak powiedział PAP Roman Pieprzyk z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym, czyli budynku o krańcowo niskim zużyciu energii, to ok. 10 W na mkw.

"Oznacza to, że do ogrzania domu o powierzchni 150 mkw wystarczy suszarka do włosów. Dom taki musi mieć doskonałą izolację, żeby nie uciekało ciepło, musi być szczelny na przepływ powietrza - jego wymiana odbywa się w energetycznie rozsądny sposób. Zapotrzebowanie na energię w budynku pasywnym to tylko 10 procent zapotrzebowania na energię domu budowanego w tradycyjny sposób. Te 10 proc. energii można pozyskać ze źródeł odnawialnych" - powiedział.

Jak wyjaśnił, koszty inwestycyjne przy budowie domu pasywnego są o ok. 8-15 proc wyższe niż w przypadku domu tradycyjnego, zaś koszty eksploatacyjne są wielokrotnie niższe.

Na targach można m.in. zobaczyć wystawę prezentującą zalety budownictwa pasywnego. Liczbę certyfikowanych domów pasywnych w Europie szacuje się na ponad 12 tysięcy. W Polsce jest ich ok. 10.

Na terenie MTP zobaczyć też można dom spełniający wymogi zrównoważonego budownictwa. Oznacza to, że budynek jest ekologiczny, ergonomiczny, energooszczędny, zasilany energią odnawialną, niezanieczyszczający otoczenia i gwarantujący domownikom komfortowy wypoczynek i zdrowe warunki życia.

Impreza potrwa do piątku. Targom Budma towarzyszą Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Drogowych, Pojazdów oraz Sprzętu Budowlanego Bumasz, prezentacja Centrum Budownictwa Sportowego - największe w Polsce targi poświęcone branży budownictwa sportowego oraz targi branży szklarskiej Glass. (PAP)

rpo/ bos/ gma/

budownictwo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)