Notowania

wiadomości
24.04.2013 16:27

Międzynarodowy Dzień Jazzu w Studiu Polskiego Radia w Warszawie

"Mikrojazz", wspólny koncert Mikrokolektywu i Pianohooligana odbędzie się 30 kwietnia w warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert odbędzie się w ramach obchodzonego tego dnia Międzynarodowego Dnia Jazzu.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Mikrojazz", wspólny koncert Mikrokolektywu i Pianohooligana odbędzie się 30 kwietnia w warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert odbędzie się w ramach obchodzonego tego dnia Międzynarodowego Dnia Jazzu.

O wydarzeniu poinformowała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Mikrokolektyw to wrocławska formacja tworzona przez perkusistę Kubę Suchara oraz trębacza Artura Majewskiego. Podczas występu w Studiu Polskiego Radia duet zagra w towarzystwie Pianohooligana, pianisty Piotra Orzechowskiego. Wspólny występ muzyków odbędzie się pod hasłem "Mikrojazz".

Suchar i Majewski założyli Mikrokolektyw w 2004 r. po rozpadzie grupy Robotobibok, której wcześniej obaj byli członkami. Nowy projekt przyjął zasadę swobodnej improwizacji, inspirowaną twórczością takich muzyków jak Don Cherry, Ed Blackwell i Max Roach. Muzykę akustyczną wzbogacają elementami elektroniki, korzystając z sampli i syntezatorów.

Duet szybko zdobył opinię jednego z najciekawszych projektów młodej sceny jazzowej w Polsce. W 2010 r., nakładem amerykańskiej wytwórni Delmark Records, ukazał się krążek Mikrokolektywu, "Revisit" i koncertowe DVD "Dew Point". Płyta polskiej grupy była pierwszym albumem europejskich twórców muzyki awangardowej, wydanym w Delmark Records w 57-letniej historii wytwórni. Mikrokolektyw współpracował z takimi artystami jak m.in. Joshua Abrams, Rob Mazurek's Exploding Star Orchestra czy Sao Paolo Underground.

Pianohooligan to w rzeczywistości Piotr Orzechowski - polski pianista, laureat I nagrody na Montreux Jazz Piano Competition w 2011 r., nagradzany na konkursach muzycznych, m.in. Jazz Hoeillaart, Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Novum Jazz. Mimo młodego wieku (ur. w 1990 r.) Orzechowski współpracował już z takimi artystami jak m.in. Krzysztof Penderecki, Randy Brecker, Marcin Masecki i Adrian Utley z grupy Portishead. Jest także znany z występów w grupie High Definition. W listopadzie 2012 r. nakładem wydawnictwa Decca Classics/Universal Music Polska ukazał się solowy album Orzechowskiego, inspirowany twórczością Pendereckiego, zatytułowany "Experimental: Penderecki".

Międzynarodowy Dzień Jazzu został ustanowiony w 2012 r. przez UNESCO aby "wyrobić wrażliwość społeczności międzynarodowych na muzykę jazzową, zainteresować jej korzeniami, nurtami jak też znaczeniem tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej i dialogu między kulturami. Muzyka ta odegrała bowiem swoją rolę w walce o prawa człowieka oraz w eliminowaniu dyskryminacji społecznej". (PAP)

pj/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz