Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski obraduje w Oświęcimiu

0
Podziel się:

Dwudniowe walne zgromadzenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego
rozpoczęło się w czwartek w Oświęcimiu. Delegaci rozmawiają między innymi o tym, jak zaangażować
młodzież w przekazywanie historii Auschwitz kolejnym pokoleniom.

Dwudniowe walne zgromadzenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego rozpoczęło się w czwartek w Oświęcimiu. Delegaci rozmawiają między innymi o tym, jak zaangażować młodzież w przekazywanie historii Auschwitz kolejnym pokoleniom.

Wiceprezydent Komitetu, były więzień niemieckich obozów Auschwitz i Buchenwaldu, Marian Turski powiedział PAP, że podczas zgromadzenia jego członkowie będą poszukiwali metod zaangażowania w przekazywanie prawdy ludzi drugiego i trzeciego pokolenia. Współcześnie ma to kardynalne znaczenie, gdyż świadkowie odchodzą. "Sposób przekazywania pałeczki w ludzkiej sztafecie to nasza wielka troska" - podkreślił.

Delegaci rozmawiają także o przewodnikach po Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Turski określił ich mianem "przedłużenia świadków historii". "Chodzi o to, jak przekazywać prawdę zwiedzającym i przygotować grunt na czas, gdy nas ocalonych zabraknie" - powiedział.

Turski dodał, że członkowie Komitetu zastanawiają się też nad przekazywaniem wiedzy zwiedzającym za pośrednictwem wystaw muzealnych. "To przede wszystkim kwestia wystawy głównej i wystaw narodowych w pawilonach (w Muzeum Auschwitz - przyp. PAP). Po 1989 roku zaszły zmiany - nie ma wystawy Związku Sowieckiego, nie ma jednej, wspólnej wystawy Jugosławii. Przedmiotem naszego zainteresowania jest to, jak mają wyglądać nowe ekspozycje" - powiedział.

Członkowie Komitetu będą kontynuowali debatę w piątek.

W zgromadzeniu, które odbywa się w oświęcimskim Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, uczestniczy między innymi dziewięciu byłych więźniów, a także delegaci z 11 państw, w tym m.in. Polski, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Austrii, Grecji, Słowenii i Belgii. Uczestniczy także młodzież z Polski, Niemiec, Francji i Austrii.

Zdaniem dyrektora Domu Spotkań Leszka Szustera duże znaczenie ma fakt, że członkowie Komitetu, wśród których jest wielu byłych więźniów, spotkali się właśnie w tej instytucji. "To dowód, że ich dzieło znajduje kontynuatorów wśród młodzieży" - powiedział.

W czwartek po oficjalnym otwarciu obrad byli więźniowie wraz z młodzieżą upamiętnili ofiary Auschwitz składając kwiaty w byłym obozie.

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski został założony w 1952 roku przez byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. Do jego zadań należy informowanie świata o historii obozu, reprezentowanie interesów byłych więźniów oraz walka z rasizmem i antysemityzmem, a także przejawami negacji Holokaustu.

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży został otwarty w 1986 roku z inicjatywy niemieckiej organizacji "Akcja Znaki Pokuty" i byłych więźniów obozów zagłady. Placówka organizuje spotkania, które mają służyć znoszeniu barier oraz budowaniu porozumienia między młodzieżą różnych krajów. Każdego roku Dom odwiedza ponad 170 grup młodzieży. (PAP)

szf/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)