Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mieszkańcy części Sosnowca bez wody pitnej co najmniej do soboty

0
Podziel się

Zakaz spożycia wody w wodociągów w niektórych dzielnicach Sosnowca będzie
obowiązywał co najmniej do sobotniego popołudnia - podało w piątek Górnośląskie Przedsiębiorstwo
Wodociągów w Katowicach (GPW). Woda zdatna do picia nadal będzie dostarczana beczkowozami.

bEqCwosB

Zakaz spożycia wody w wodociągów w niektórych dzielnicach Sosnowca będzie obowiązywał co najmniej do sobotniego popołudnia - podało w piątek Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach (GPW)
. Woda zdatna do picia nadal będzie dostarczana beczkowozami.

Problem, który trwa od środy, dotyczy 50-60 tys. mieszkańców miasta z dzielnic Klimontów, Porąbka, Zagórze i Kazimierz. Najnowsze wyniki badania, przeprowadzone w piątek po południu, nie pozwalają na zniesienie zakazu spożycia - poinformował PAP rzecznik GPW Aleksander Maicher.

"Kolejny raz wskaźnik tzw. mętności wody przekroczył dopuszczalne normy. Potwierdziły się także wcześniejsze wyniki badań niestwierdzające obecności bakterii z grupy coli oraz innych związków niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia" - podał rzecznik.

bEqCwosD

Kolejny komunikat dotyczący jakości wody zostanie wydany w sobotę o godz. 16. Co najmniej do tego momentu obowiązywać będzie zakaz spożycia wody z wodociągów. Mieszkańcom dzielnic dotkniętych awarią woda zdatna do picia będzie dostarczana beczkowozami.

Aby wyeliminować wszystkie możliwe przyczyny wprowadzenia zakazu spożycia, od piątkowego południa woda do czterech dzielnic pompowana jest ze stacji w Goczałkowicach, wcześniej rurociąg zasilała woda ze stacji "Maczki".

"W sobotę i niedzielę do wyłączonego rurociągu pompującego wodę z Maczek wprowadzone zostaną kilkunastocalowe specjalistyczne kamery, które prawdopodobnie pomogą ustalić przyczyny skażenia" - Maicher.

Do pogorszenia parametrów fizykochemicznych wody doszło w środę po usunięciu awarii uszkodzonej magistrali wodociągowej o średnicy 600 mm relacji Maczki-Zagórze na ul. Wileńskiej. Woda przestała nadawać się do picia w domach przy ponad 50 ulicach. Według szacunków wodociągowców, problem objął ok. 50-60 tys. mieszkańców.

bEqCwosJ

Z wody można korzystać w celach gospodarczych. Pitna woda jest dostarczana beczkowozami. Pod numerem telefonu 994 można się dowiedzieć, gdzie znajdują się beczkowozy. Nad usunięciem problemu czuwają służby techniczne i laboratoryjne Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów oraz Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu.(PAP)

kon/ ktp/ je/

bEqCwote
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)