Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mieszkańcy części Sosnowca bez wody pitnej do niedzieli

0
Podziel się

#
zmiana terminu, w którym powinna zostać przywrócona dostawa wody zdatnej do picia
#

bErmRyAB

# zmiana terminu, w którym powinna zostać przywrócona dostawa wody zdatnej do picia #

06.09. Katowice (PAP) - Zakaz spożycia wody w wodociągów w niektórych dzielnicach Sosnowca będzie obowiązywał do niedzieli - podało w piątek Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach (GPW)
. Woda zdatna do picia nadal będzie dostarczana beczkowozami.

Problem, który trwa od środy, dotyczy 50-60 tys. mieszkańców miasta z dzielnic Klimontów, Porąbka, Zagórze i Kazimierz. Najnowsze wyniki badania, przeprowadzone w piątek po południu, nie pozwalają na zniesienie zakazu spożycia - poinformował PAP rzecznik GPW Aleksander Maicher.

bErmRyAD

"Kolejny raz wskaźnik tzw. mętności wody przekroczył dopuszczalne normy. Potwierdziły się także wcześniejsze wyniki badań niestwierdzające obecności bakterii z grupy coli oraz innych związków niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia" - podał rzecznik.

Jak dodał, zakaz spożycia wody będzie obowiązywał prawdopodobnie do niedzieli. Mieszkańcom dzielnic dotkniętych awarią woda zdatna do picia będzie dostarczana beczkowozami. Wcześniej GPW podawało, że woda o parametrach zdatnych do picia może wrócić do mieszkańców już w sobotę po południu. "Sytuacja jest dynamiczna" - przyznał Maicher.

Aby wyeliminować wszystkie możliwe przyczyny wprowadzenia zakazu spożycia, od piątkowego południa woda do czterech dzielnic pompowana jest ze stacji w Goczałkowicach, wcześniej rurociąg zasilała woda ze stacji "Maczki".

"W sobotę i niedzielę do wyłączonego rurociągu pompującego wodę z Maczek wprowadzone zostaną kilkunastocalowe specjalistyczne kamery, które prawdopodobnie pomogą ustalić przyczyny mętności" - dodał Maicher.

bErmRyAJ

Do pogorszenia parametrów fizykochemicznych wody doszło w środę po usunięciu awarii uszkodzonej magistrali wodociągowej o średnicy 600 mm relacji Maczki-Zagórze na ul. Wileńskiej. Woda przestała nadawać się do picia w domach przy ponad 50 ulicach. Według szacunków wodociągowców, problem objął ok. 50-60 tys. mieszkańców.

Z wody można korzystać w celach gospodarczych. Pod numerem telefonu 994 można się dowiedzieć, gdzie znajdują się beczkowozy, dostarczające wodę zdatną do picia. Nad usunięciem problemu czuwają służby techniczne i laboratoryjne Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów oraz Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu.(PAP)

kon/ ktp/ je/

bErmRyBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)