Notowania

wizy
06.09.2010 19:40

Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego bez wiz?

Takie rozwiązanie popiera kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Wspierana przez Polskę inicjatywa ruchu bezwizowego dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego może zmierzać w _ pozytywnym kierunku _*oświadczyła w Wilnie* kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Zastrzegła jednak, że jeszcze nieprędko zostaną zniesione wizy dla wszystkich obywateli Rosji. Niemiecka kanclerz poparła też plany budowy nowoczesnej elektrowni atomowej na Litwie.

Jak podkreśliła Merkel, zanim zostaną zniesione wizy dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, będą konieczne zmiany w obowiązujących przepisach dotyczących wiz._ - Można zmienić niektóre normy w strefie Schengen. Strona polska chce ruchu bezwizowego, więc wszystko może zmierzać w pozytywnym kierunku _ - oznajmiła Merkel.

Dodała, że rozmawiała z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem o możliwości ułatwień wizowych dla niektórych grup obywateli rosyjskich. - _ Ale generalnie do całkowitego zniesienia reżimu wizowego jeszcze daleka droga _ - zaznaczyła.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała, że jej kraj popiera ruch bezwizowy z innymi krajami, jeśli spełni on wymogi bezpieczeństwa. Zaznaczyła, że stopień przygotowania obwodu kaliningradzkiego powinna ocenić Komisja Europejska. Ona także uznała, że _ jest za wcześnie, by mówić o ruchu bezwizowym dla całej Rosji, tym bardziej że mamy innych sąsiadów ważnych dla Litwy i dla UE _, w tym Ukrainę.

Merkel zapewniła, że rozumie aspiracje Litwy do niezależności energetycznej i obiecała pomoc unijną na integrację państw nadbałtyckich z europejskim rynkiem energetycznym._ - W Niemczech zawsze popieraliśmy dążenie Litwy do zbudowania nowej, nowoczesnej elektrowni atomowej. Uczynimy wszystko, aby popierany przez nas projekt został przedstawiony potencjalnym inwestorom _ - zaznaczyła.

Stara elektrowni atomowa w Ignalinie została wyłączona 31 grudnia ubiegłego roku. Zakłada się, że nowa mogłaby zostać wybudowana w ramach wspólnego projektu Litwy, Polski, Łotwy i Estonii do 2018-2020 roku.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rosja otworzy nam krótszą drogę do Japonii ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;otworzy;nam;krotsza;droge;do;japonii,114,0,614258.html )
* [ Bez wiz do całego obwodu Kaliningradzkiego? ]( http://news.money.pl/artykul/bez;wiz;do;calego;obwodu;kaliningradzkiego,39,0,606503.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wizy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz