Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mija 68 rocznica pierwszej deportacji Polaków z Zamojszczyzny

0
Podziel się:

Przed 68 laty, nocą z 12 na 13 grudnia 1942 r. do obozu Auschwitz dotarł
transport Polaków z tzw. dystryktu lubelskiego, który miał stać się pierwszym składnikiem
"niemieckiej przetrzeni życiowej" na Wschodzie. Akcja wysiedleńcza wywołała nieopisane cierpienia
ludności i znana jest pod nazwą pacyfikacji Zamojszczyzny.

Przed 68 laty, nocą z 12 na 13 grudnia 1942 r. do obozu Auschwitz dotarł transport Polaków z tzw. dystryktu lubelskiego, który miał stać się pierwszym składnikiem "niemieckiej przetrzeni życiowej" na Wschodzie. Akcja wysiedleńcza wywołała nieopisane cierpienia ludności i znana jest pod nazwą pacyfikacji Zamojszczyzny.

Pierwszy transport złożony z ponad 640 Polaków wyruszył 10 grudnia 1942 r. z obozu przejściowego w Zamościu. Ludzie byli wiezieni w zaplombowanych wagonach. Byli tak stłoczeni, że nie mogli usiąść. W drodze nie otrzymywali pożywienia i wody. Z tego transportu 14 osobom udało się zbiec. Po przywiezieniu do obozu kobiety oddzielono od mężczyzn. Z rampy Niemcy przeprowadzili ich do Auschwitz II - Birkenau.

Pierwotnie do obozu kobiecego trafili dwaj chłopcy w wieku 8 i 9 lat. Ich matki postanowiły zatrzymać ich przy sobie i przebrały za dziewczynki. Sprawa wyszła na jaw 17 grudnia. Chłopcy - Tadek Rycyk i Mietek Rycaj - zostali przeniesieni do obozu męskiego. 21 stycznia 1943 roku Niemcy zgładzili ich dosercowymi zastrzykami fenolu.

Wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny trwały od listopada 1942 roku do marca 1943. Wywieziono około 40 tys. osób z prawie 120 wsi, z czego do KL Auschwitz trafiło 1300 osób. 80 proc. z nich zginęło. Akcję wstrzymano, gdyż komplikowała się sytuacja wojsk niemieckich na Wschodzie, a na Zamojszczyźnie narastał ruch oporu.

Tragedia Polaków z Zamojszczyzny wiązała się z niemieckimi planami germanizacji ziem wschodnich, które były traktowane jako niemiecka przestrzeń życiowa (Lebensraum). W ciągu 20-30 lat ziemie te miały zostać skolonizowanie przez osadników niemieckich, co wiązało się z planami wysiedleń i eksterminacji biologicznej około 50 milionów Słowian: głównie Polaków, Rosjan, Białorusinów i Ukraińców.

Germanizację postanowiono rozpocząć od tak zwanego dystryktu lubelskiego, w którego skład wchodziła Zamojszczyzna. Następnie Niemcy zamierzali kolonizować dalsze tereny polskie i stworzyć wzdłuż Bugu "germański wał ochronny", sięgający od krajów bałtyckich po Siedmiogród w Rumunii.

Większość zamieszkujących Zamojszczyznę Żydów została wcześniej wymordowana w ramach akcji "Reinhardt". Polacy mieli natomiast trafić do pracy przymusowej, a niezdatni do niej - do obozów koncentracyjnych. Do wysiedlenia przewidywano 140 tys. Polaków.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II, czyli Birkenau - dwa lata później; Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Niemcy zgładzili w obozie ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i obywateli innych państw. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)