Notowania

wiadomości
21.07.2011 12:25

Miller: kolejne 3 mln zł na pomoc dla poszkodowanych przez wichury

Na pomoc dla osób, które w ub. tygodniu ucierpiały w wyniku wichur, wydano już blisko 2 mln zł. Mamy zapotrzebowanie na kolejne 3 mln zł i te pieniądze są już w drodze - powiedział w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na pomoc dla osób, które w ub. tygodniu ucierpiały w wyniku wichur, wydano już blisko 2 mln zł. Mamy zapotrzebowanie na kolejne 3 mln zł i te pieniądze są już w drodze - powiedział w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Dodał, że w kraju należy spodziewać się kolejnych gwałtownych opadów. Miller zapewnił, że osoby, które straciły możliwość mieszkania w swoich domach, będą objęte pomocą. "Tak, aby mogły jak najszybciej naprawić szkody, które wyrządziła pogoda" - powiedział na konferencji prasowej w Rzeszowie.

Podkreślił, że skala zniszczeń, jakie wyrządziła pogoda w ostatnich dniach, jest nieporównywalnie mniejsza niż ta, z którą mieliśmy do czynienia w czasie ubiegłorocznej powodzi na Podkarpaciu. "Wręczyłem dziś samorządom podkarpackim promesy o wartości 62 mln zł, więc to, co stało się w ubiegłym tygodniu, jest o wiele mniejsze" - dodał.

Jak poinformowała w komunikacie rzeczniczka prasowa MSWiA Małgorzata Woźniak, w czwartek resort przyznał 3,6 mln zł na remonty zniszczonych domów i lokali mieszkalnych w województwie łódzkim. O środki zwrócił się do MSWiA wojewoda łódzki.

"Kolejne środki będą przyznawane w zależności od potrzeb osób poszkodowanych oraz skali zniszczeń budynków i lokali mieszkalnych spowodowanych przez nawałnice" - powiedziała Woźniak.

Jak przypomniała, z pieniędzy tych mogą być remontowane budynki mieszkalne. Nie mogą być natomiast finansowane szkody m.in. w budynkach gospodarczych, domach rekreacyjnych czy letniskowych.

"Przy ustalaniu wysokości pomocy nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Poszkodowani przez nawałnice mogą otrzymać pomoc niezależnie od tego, czy ich budynki są ubezpieczone czy nie. Za wypłatę zasiłków odpowiadają lokalne ośrodki pomocy społecznej" - podkreśliła Woźniak.

Kilka dni temu województwa łódzkie i mazowieckie otrzymały już po 1 mln zł każde. Mieszkańcy obu regionów w pierwszej kolejności otrzymali zasiłki celowe do 6 tys. zł na zakup najpilniejszych rzeczy.

W ub. tygodniu silna trąba powietrzna przeszła nad południowym Mazowszem. Najbardziej ucierpiał powiat przysuski, gdzie wichura zerwała dachy z kilku domów, przewracała drzewa i zrywała linie energetyczne. Nawałnica przeszła też nad powiatem opoczyńskim (Łódzkie). Na tego terenie uszkodzonych zostało blisko 200 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Najmocniej ucierpiały gminy: Białaczów, Żarnów, Paradyż i część gminy Opoczno. (PAP)

huk/ gdyj/ malk/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz