Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miller: Komisja Majątkowa zaprosiła do współpracy samorządy

0
Podziel się:

W pracach Komisji Majątkowej będą uczestniczyć reprezentanci nieruchomości
Skarbu Państwa i administracji samorządów, na terenie których istnieją jeszcze kwestie majątkowe do
rozwiązania - poinformował w środę dziennikarzy szef MSWiA Jerzy Miller, po spotkaniu Komisji
Wspólnej Rządu i Episkopatu.

W pracach Komisji Majątkowej będą uczestniczyć reprezentanci nieruchomości Skarbu Państwa i administracji samorządów, na terenie których istnieją jeszcze kwestie majątkowe do rozwiązania - poinformował w środę dziennikarzy szef MSWiA Jerzy Miller, po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Dodał, że do administracji samorządowej i przedstawicieli nieruchomości Skarbu Państwa będzie należało zgłaszanie propozycji poprzedzających ostateczne rozstrzygnięcie zwrotu mienia zabranego Kościołowi.

Miller, współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej, podkreślił, że do rozstrzygnięcia pozostało jeszcze ok. 6 proc. spraw, dotyczy to 3 proc. powierzchni gruntów. Zaznaczył, że strona rządowa jest otwarta na dialog z zainteresowanymi stronami.

Jak poinformował, obrady Komisji Wspólnej zdominowały kwestie polityki prorodzinnej. Strona rządowa przedstawiła stan ustaleń między obydwiema stronami, jakie zapadły od ostatniego spotkania w czerwcu tego roku. Poinformowano także stronę kościelną o propozycjach rządu dotyczących wsparcia rodzin najuboższych, objęcia szczególną opieką dzieci do 3. roku życia oraz rodzin wielodzietnych i z dziećmi niepełnosprawnymi.

Współprzewodniczący Komisji ze strony kościelnej abp Sławoj Leszek Głódź, powiedział, że spotkanie było "merytoryczne i w jakiejś mierze owocne". Dodał, że omawiane podczas obrad Komisji kolejne problemy stopniowo "znajdują rozwiązania".

Hierarcha przypomniał, że jeszcze za czasów współprzewodniczenia Komisji przez wicepremiera Grzegorza Schetynę podpisana została deklaracja w sprawie usprawnienia polityki prorodzinnej i "jej punkty powoli są realizowane". Minister Michał Boni zapowiedział, że wdrożenie konkretnych rozwiązań nastąpi w roku 2011.

Na pytanie dziennikarzy, który z projektów dotyczących zapłodnienia in vitro jest najbliższy stronie kościelnej, abp Głódź odpowiedział, że "nie ma projektu rządowego, dlatego też czekamy na decyzję Sejmu, w jakim kierunku te prace zostaną podjęte". Podkreślił jednocześnie, że "żaden z tych projektów nie jest projektem Episkopatu".

Abp Głódź poruszył także sprawę udziału polskich wojsk w operacji w Afganistanie. Zwrócił uwagę, że opinia publiczna powinna być bardziej poinformowana o aktywności polskich wojsk, zwłaszcza, że prowadzą one w tym rejonie nie tylko misję stabilizacyjną, ale działania wojenne.

Na pytanie PAP, czy zostały podjęte jakieś decyzje w sprawie przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli, Miller odpowiedział, że jest to propozycja poselska, a nie rządowa, "w związku z tym trudno, aby w trakcie dzisiejszego spotkania padły rozstrzygnięcia co do jej akceptacji".

Abp Głódź wyraził nadzieję, że "wolne w święto Trzech Króli zostanie przywrócone, oczywiście przy ustaleniach prawnych". Dodał, że dzień wolny w święto Trzech Króli istnieje w większości krajów Unii Europejskiej, natomiast w Polsce został zniesiony przez Władysława Gomułkę w 1960 roku.

Było to już czwarte z kolei posiedzenie Komisji Wspólnej z udziałem przedstawicieli rządu koalicyjnego PO-PSL.

W tym roku mija 60 lat od utworzenia wspólnego gremium złożonego z przedstawicieli rządu i Episkopatu. W 1949 roku, z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego, powstała komisja, zwana wówczas Komisją Mieszaną.(PAP)

skz/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)