Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Min. Cichocki na forum Interpolu o polskich doświadczeniach z Euro

0
Podziel się:

#
Dochodzi wypowiedź ministra Cichockiego
#

# Dochodzi wypowiedź ministra Cichockiego #

05.11. Rzym (PAP) - Doświadczeniami Polski z organizacji Euro 2012 podzielił się w poniedziałek szef MSW Jacek Cichocki na forum Zgromadzenia Ogólnego Interpolu w Rzymie. W obradach uczestniczą ministrowie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości ze 117 państw.

W wypowiedzi dla PAP w pierwszym dniu czterodniowych rzymskich obrad Interpolu minister Cichocki zwrócił uwagę na to, że szczególne zainteresowanie ich przebiegiem wykazują delegaci z Brazylii - jako kraju organizatora następnych mistrzostw świata w piłce nożnej za dwa lata.

"Są oni zainteresowani, tak jak my byliśmy wcześniej, doświadczeniami poprzedników w dziedzinie zabezpieczenia policyjnego. Ciekawią ich nie tyle konkretne wydarzenia podczas naszego Euro, ale system zorganizowania przede wszystkim policji" - wyjaśnił szef MSW. Poinformował o planach zaproszenia Brazylijczyków do Polski, by pokazać im na miejscu system zabezpieczenia piłkarskich mistrzostw Europy, który - jak dodał - jest "wartością dodaną", jaka po tej imprezie pozostała.

Szef MSW powiedział, że w czasie obrad w Wiecznym Mieście przeprowadził rozmowy z ministrami z innych krajów, które pomagały stronie polskiej podczas Euro. "Była to możliwość zamknięcia mistrzostw na forum międzynarodowym" - ocenił Jacek Cichocki.

W swym wystąpieniu mówił o zastosowanej w czasie mistrzostw w Polsce doktrynie policyjnej "trzy razy T - troska, tolerancja i tłumienie".

Wyjaśnił też, że strona polska chce, aby stosowany w ramach Interpolu mechanizm wymiany informacji o osobach podejrzanych o poważne przestępstwa nie był wykorzystywany przez kraje niedemokratyczne także do ścigania swoich politycznych przeciwników.

"Na szczęście w statucie Interpolu jest stwierdzenie, że takie praktyki są zabronione, ale zależy nam na tym, żeby wyczulenie biura Interpolu, zwłaszcza biura prawnego, było bardzo duże i aby utrzymywano współpracę roboczą między nimi a nami na przykład w kwestii białoruskiej wtedy, kiedy pojawiają się podejrzenia, że wniosek Mińska może nie dotyczyć przestępcy, ale może chodzić o osobę ściganą z innych powodów, na przykład politycznych" - oświadczył minister spraw wewnętrznych.

Przywołał przypadek sprzed prawie roku, gdy z powodu wpisu do Interpolu złożonego przez stronę białoruską doszło w Polsce do zatrzymania opozycjonisty białoruskiego Alesia Michalewicza. "Na szczęście bardzo szybko sprawa została wyjaśniona, okazało się, że był błąd we wpisie, ale do zatrzymania doszło. Chcielibyśmy takich sytuacji unikać w przyszłości" - zapewnił minister. Położył nacisk na to, że od czasu jego rozmowy na temat tej sytuacji z szefem Interpolu Ronaldem Noble w czerwcu ta współpraca układa się dobrze.

Minister Cichocki opowiedział o tym przypadku w swym wystąpieniu na forum obrad, by - jak wyjaśnił - "wyczulić innych ministrów, by zwłaszcza wobec krajów niedemokratycznych nie ulegali pokusie stosowania mechanizmu Interpolu, bo dewastują go".

"To jest najlepszy mechanizm przesyłania danych i ścigania przestępców na świecie i trzeba o niego dbać i wykorzystywać tylko w tym celu, a nie do niczego innego" - powiedział szef MSW.

Podczas rozpoczętych w poniedziałek obrad, które potrwają do czwartku i toczą się po raz pierwszy we Włoszech, omawiane są kwestie dotyczące m.in. współczesnych form przemocy, w tym wśród młodzieży, oraz handlu ludźmi, a także sprawy związane z przemocą i przestępczością zorganizowaną, między innymi terrorystyczną. Będzie też mowa o piractwie morskim i przestępczości w internecie oraz o walce z przestępcami poprzez konfiskatę ich zdobytego nielegalnie majątku.

Tematem dyskusji są także zasady wykorzystania sił policyjnych.

Obrady otworzyli sekretarz generalny Interpolu Ronald K. Noble i minister spraw wewnętrznych Włoch Annamaria Cancellieri.

Spotkanie zakończy się 8 listopada przyjęciem wspólnej deklaracji uczestniczących w nim szefów resortów.

Interpol jest działającą w 190 krajach Międzynarodową Organizacją Policji Kryminalnych, pomagającą organom ścigania w walce z przestępczością. W każdym państwie członkowskim funkcjonują Krajowe Biura Interpolu, których zadaniem jest utrzymywanie kontaktów i pełnienie roli pośrednika pomiędzy miejscowymi organami ścigania a Krajowymi Biurami Interpolu innych państw członkowskich oraz sekretariatem generalnym.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)