Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister kultury obejrzał prace przy rewitalizacji wałbrzyskiej kopalni

0
Podziel się:

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski obejrzał w
sobotę prace przy rewitalizacji obiektów b. Kopalni Węgla Kamiennego "Julia" w Wałbrzychu
(Dolnośląskie). Na terenie byłego zakładu górniczego powstaje Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski obejrzał w sobotę prace przy rewitalizacji obiektów b. Kopalni Węgla Kamiennego "Julia" w Wałbrzychu (Dolnośląskie). Na terenie byłego zakładu górniczego powstaje Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia".

"Na samym początku projekt rewitalizacji kopalni oraz inwentaryzacja wszystkich obiektów pozostawiała wiele do życzenia, ale dziś wydaję się, że możemy na tę inwestycję spojrzeć już ze spokojem" - powiedział w rozmowie z PAP Zdrojewski.

Projekt rewitalizacji kopalni "Julia" ma się zakończyć jesienią 2013 r. "Poszczególne obiekty jednak będą sukcesywnie oddawane do użytku mieszkańcom (...) Przy realizacji tego przedsięwzięcia bardzo mi zależało, aby już w trackie prowadzenia prac wskazać funkcję remontowanych obiektów" - mówił minister.

Umowę na dofinansowanie rewitalizacji kopalni "Julia" pomiędzy Gminą Wałbrzych a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisano w kwietniu 2010 r., a prace budowlane rozpoczęły się w maju ubiegłego roku. Projekt opiewa na kwotę 52 mln zł. Z tego ponad 35 mln zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś pozostał kwota to wkład Gminy Wałbrzych.

"Ten projekt uzyska jeszcze dofinansowanie m.in. na wyposażenie obiektów. Będą to jednak mniejsze środki" - powiedział minister.

Kopalnia "Julia" powstała z połączenia 15 małych kopalń prowadzących od XVI wieku eksploatację węgla na terenie dzisiejszej gminy Biały Kamień. Początkowo eksploatacja prowadzona była sposobem odkrywkowym. Ze względów ekonomicznych kopalnia zakończyła wydobycie na początku lat 90-tych XX w.

Po rewitalizacji w Parku Wielokulturowym "Stara Kopalnia" swoje siedziby będą miały instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz restauracje i pensjonaty.

Na terenie byłej kopalni znajdować się będą też liczne place, przestrzeń publiczna z eksponatami muzealnymi i elementami małej architektury. W ramach koncepcji zagospodarowania terenu planuje się również udostępnienie zwiedzającym podziemnej trasy muzealnej, w której eksponowane będą wielkogabarytowe urządzenia: pompy, wentylatory, systemy instalacyjne, transport podziemny.

Wszystkie obiekty wpisane do rejestru zabytków zostaną zachowane i poddane konserwacji, a budynkom kopalnianym zostanie przywrócony pierwotny kształt.

W sobotę minister kultury i dziedzictwa narodowego odwiedził również Filharmonię Sudecką, wałbrzyski Teatr Dramatyczny oraz Zamek Książ.(PAP)

pdo/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)