Notowania

francuzi w mali
06.02.2013 11:32

Minister obrony Francji: W Mali toczy się prawdziwa wojna

Le Drian przypomniał, że obecnie w Mali znajdują się cztery tysiące francuskich żołnierzy, 1400 żołnierzy z państw Afryki Zachodniej oraz kontyngent z Czadu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W okolicach Gao, na północy Mali, wojska francuskie i malijskie toczyły ostatnio zacięte walki z radykalnymi islamistami - poinformował minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Według niego _ trwa tam prawdziwa wojna _.

_ - Wczoraj doszło do starć w pobliżu miasta Gao, gdzie francusko-malijskie patrole natknęły się na grupy dżihadystów. To była prawdziwa wojna. W ciągu ostatnich nocy francuskie samoloty wzięły na cel bazy logistyczne i obozy szkoleniowe _ radykałów - dodał.

Le Drian przypomniał, że obecnie w Mali znajdują się cztery tysiące francuskich żołnierzy, 1400 żołnierzy z państw Afryki Zachodniej oraz kontyngent z Czadu. _ Stopniowo będziemy się wycofywać na rzecz zwiększenia sił malijskich _ - zapowiedział francuski minister. W walkach uczestniczy obecnie około czterech tysięcy żołnierzy wojsk rządowych Mali.

Wczoraj szef francuskiego MSZ Laurent Fabius oświadczył, że siły francuskie od marca zaczną się wycofywać z Mali.

Minister Le Drian po raz pierwszy poinformował, że od 11 stycznia, gdy rozpoczęła się w Mali interwencja wojskowa Francji, zginął jeden francuski żołnierz, a kilkunastu zostało lekko rannych. _ - W pierwszych godzinach interwencji zginął pilot helikoptera i jest dwóch lub trzech rannych żołnierzy. Po stronie dżihadystów doszło do znacznych strat, ale nie mogę podać ich rozmiarów _ - powiedział.

Islamscy rebelianci opanowali od kwietnia 2012 roku na północy Mali pustynny teren o powierzchni równej Francji. Sprzyjał im chaos, w jakim pogrążył się ten kraj po obaleniu w wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Gdy dżihadyści z północy kraju ruszyli na południe, zagrażając stolicy Bamako, na inwazję zbrojną w Mali zdecydowała się Francja.

Czytaj więcej o sytuacji w Mali w Money.pl
Poważna deklaracja w sprawie Mali. Francja... Począwszy od marca francuskie siły zaczną wycofywać się z Mali i skupią się na wypieraniu islamskich rebeliantów z północy - poinformował minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.
Sukces francuskiego kontrwywiadu. Złapali... Trzech obywateli Francji pochodzących z Konga i obywatela Mali zatrzymano w godzinach rannych w regionie paryskim.
Polacy pojadą na wojnę do Mali Najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. Czy naprawdę jesteśmy tam potrzebni?
Tagi: francuzi w mali, mali, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz