Notowania

algieria
18.01.2013 14:20

Minister obrony USA: Dopadniemy islamistów z Algierii

Była to pierwsza wypowiedź wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskich władz od początku kryzysu - zauważa agencja Reutera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Stany Zjednoczone dopadną islamistów, którzy na wschodzie Algierii od środy przetrzymują niesprecyzowaną liczbę zakładników, w tym obywateli amerykańskich - zapowiedział w piątek minister obrony USA Leon Panetta.

_ - Terroryści powinni wiedzieć, że nie znajdą schronienia czy kryjówki w Algierii, ani w całej północnej Afryce, ani nigdzie indziej. Ci, którzy dopuszczają się bezsensownego ataku na nasz kraj i naszych obywateli, nie będą mieli dokąd uciec _ - podkreślił Panetta.

Była to pierwsza wypowiedź wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskich władz od początku kryzysu - zauważa agencja Reutera.

_ - Niezależnie od motywów, jakimi kierowali się porywacze, nic nie uzasadnia porywania i zabijania niewinnych ludzi _ - powiedział szef Pentagonu.

Panetta, który obecnie przebywa w Londynie, powiedział, że władze USA pozostają w bliskim kontakcie z rządami Algierii i Wielkiej Brytanii, próbując ustalić, jak wygląda sytuacja na miejscu. Pentagon poinformował, że Panetta spotka się z brytyjskim premierem Davidem Cameronem, aby porozmawiać o aktywności islamistów w Mali i Algierii.

Szef resortu obrony USA zaapelował też do NATO o większą _ innowacyjność i elastyczność _ w działaniu, aby uniemożliwić islamistycznym organizacjom terrorystycznym tworzenie _ bezpiecznych przystani _ w różnych regionach świata.

Los amerykańskich zakładników, przetrzymywanych w kompleksie budynku na polu gazowym In Amenas na wschodzie Algierii, jest nadal nieznany. Według agencji AP, powołującej się na samych islamistów, z siedmiu porwanych Amerykanów tylko dwóch przeżyło próbę szturmu okupowanego kompleksu, podjętą w czwartek przez algierskie siły specjalne.

W środę rano dżihadyści zaatakowali kompleks gazowy na polu naftowym In Amenas i pojmali niesprecyzowaną liczbę zakładników. Według różnych źródeł w rękach porywaczy znajduje się nawet kilkuset algierskich pracowników i 41 cudzoziemców z co najmniej 10 krajów. Tę ostatnią liczbę podali sami porywacze.

Czytaj więcej o sytuacji w Algierii w Money.pl
Trzeba zmienić politykę ws. islamistów Przykładem wzrostu roli ekstremizmu w Sahelu jest obecne pojmanie nieznanej liczby zakładników w Algierii.
Nowe doniesienia. Nie uwolniono zakładników? Islamiści, którzy przedwczoraj zaatakowali kompleks gazowy w Algierii, wciąż przetrzymują nieznaną liczbę zakładników.
Próbowali uwolnić zakładników. 30 osób zgięło Wśród zabitych zakładników było ośmiu Algierczyków, dwóch Japończyków, dwóch Brytyjczyków oraz jeden obywatel Francji. Narodowość pozostałych ofiar nie jest znana.
Tagi: algieria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz