Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister Sikorski odznaczony belgijskim Orderem Korony

0
Podziel się

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski został odznaczony w środę w
Brukseli belgijskim Krzyżem Wielkiego Oficera Orderu Korony za zasługi dla rozwoju dobrych relacji
między Polską a Belgią.

bEqAVWut

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski został odznaczony w środę w Brukseli belgijskim Krzyżem Wielkiego Oficera Orderu Korony za zasługi dla rozwoju dobrych relacji między Polską a Belgią.

Odznaczenie wręczył belgijski minister spraw zagranicznych Didier Reynards. Powiedział, że Sikorski przyczynił się do tego, iż stosunki polsko-belgijskie - zarówno polityczne, gospodarcze, jak i międzyludzkie - "nigdy nie były tak dobre, jak obecnie".

"Dialog pozwolił nam lepiej zrozumieć siebie nawzajem" - powiedział Reynards w trakcie krótkiej uroczystości. Podkreślił też, że polski minister zdołał zainteresować swoich kolegów z krajów zachodnioeuropejskich problemami wschodnich sąsiadów UE, takich jak Ukraina, Mołdawia czy Gruzja.

bEqAVWuv

Dziękując za wyróżnienie Sikorski powiedział, że Polska i Belgia w wielu sprawach mówią jednym głosem w UE, jak polityka wobec sąsiadów Unii na południu i wschodzie.

Dodał, że dla Polski najważniejszym wydarzeniem najbliższych miesięcy będzie szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie. Zdaniem polskiego ministra trwa "geopolityczna gra", która dotyczy wschodnich sąsiadów UE. "Dosłownie w ciągu ostatnich 24 godzin okazało się, że niektóre kraje być może zadeklarują inny kierunek integracji" - zauważył.

Według relacji mediów we wtorek prezydent Armenii Serż Sarkisjan oznajmił w Moskwie, że jego kraj zamierza przyłączyć się do tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Unii Celnej, co oznaczałoby rezygnację z planów stowarzyszenia z Unią Europejską. Armenia miała parafować umowę stowarzyszeniową, wraz z porozumieniem o wolnym handlu z UE na wileńskim szczycie Partnerstwa Wschodniego. Rosja próbuje również zniechęcić Ukrainę do stowarzyszenia z UE, grożąc zaostrzeniem procedur celnych.

Belgijski Order Korony jest jednym z najwyższych odznaczeń, przyznawanych przez Królestwo Belgii. Został ustanowiony przez króla Leopolda II pod koniec XIX wieku początkowo jako odznaczenie za zasługi dla państwa Kongo. W 1908 roku order został włączony w system odznaczeń belgijskich.

bEqAVWuB

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ ap/ jbr/

bEqAVWuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)