Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Administracji organizuje 5 marca debatę "Co po ACTA?"

0
Podziel się:

Debatę "Co po ACTA? Jakie społeczeństwo? Jakie prawo? Jakie modele dostępu
do zasobów kultury, edukacji i nauki?" organizuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji 5 marca w
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ma to być kontynuacja dyskusji z 6 lutego.

Debatę "Co po ACTA? Jakie społeczeństwo? Jakie prawo? Jakie modele dostępu do zasobów kultury, edukacji i nauki?" organizuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji 5 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ma to być kontynuacja dyskusji z 6 lutego.

Jak poinformował w czwartek resort na swojej stronie internetowej, w debacie mają wziąć udział eksperci, naukowcy, przedstawiciele organizacji społecznych. Mają być obecni także przedstawiciele rządu, ale nie sprecyzowano jeszcze, kto dokładnie weźmie udział w debacie.

Głos ma zabrać m.in. Anthony D. Williams, współautor książek "Wikinomia" i "Macrowikinomia".

Tak jak 6 lutego ma zostać stworzona pula miejsc dla obywateli. Szczegóły mają zostać podane wkrótce.

"Dwa tygodnie napięć wokół ACTA pozwoliło nam posunąć się o dwa lata naprzód w myśleniu o tym, jak musimy zmienić polskie prawo i funkcjonowanie instytucji publicznych, żeby były one dostosowane do wymagań świata cyfrowego i oczekiwań internautów" - powiedział szef MAC Michał Boni w nagraniu udostępnionym na stronie mac.gov.pl.

Podczas dyskusji zaplanowano kilka warsztatów, jeden z nich pt. "Jaka umowa między twórcami, pośrednikami i odbiorcami?" ma w efekcie - jak informuje ministerstwo - doprowadzić do stworzenia "listy obaw - słusznych i niesłusznych - wywoływanych przez ACTA, lista postulatów/wyzwań, na które należy szukać odpowiedzi, zasad i wartości, na których powinien opierać się nowy porządek prawny".

Pozostałe warsztaty to: "Otwarty dostęp i biznes w sieci", "+Dzieci sieci+ i pokolenie filmu o 20:00", "Demokracja 2.0".

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że w Polsce nie będzie ratyfikacji ACTA w obecnym kształcie. Poinformował, że zaproponował przywódcom partii należących do frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE odrzucenie umowy w formie wynegocjowanej przez Komisję Europejską.

Premier chce wypracowania w Polsce nowoczesnego modelu prawa, który brałby pod uwagę kwestie własności, równocześnie chroniąc wolność w sieci. Zapowiedział, że pod przewodnictwem Boniego będą się obywały debaty, mające na celu przygotowanie polskich przepisów, które "w dużo bardziej adekwatny" sposób podejdą do problemu wolności w internecie niż przewidywały to ACTA.

22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały ACTA 26 stycznia w Tokio. O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech, Łotwy i Słowenii; nie podpisały jej jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. By umowa weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez PE oraz wszystkie kraje członkowskie. Dopiero wtedy ostateczną zgodę wydaje Rada UE (wstępną zgodę wydała jesienią ub.r.). (PAP)

agz/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)