Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie kultury Grupy Wyszehradzkiej o planach budżetu UE 2014-2020

0
Podziel się:

Ministrowie kultury krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) - Czech, Polski, Słowacji
oraz Węgier - spotkali się w piątek w Pradze, aby ocenić udział kultury w planach budżetu Unii
Europejskiej na lata 2014-2020.

Ministrowie kultury krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) - Czech, Polski, Słowacji oraz Węgier - spotkali się w piątek w Pradze, aby ocenić udział kultury w planach budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Jak podkreślili, zabiegają o to, by kultura w nowej unijnej perspektywie budżetowej stanowiła osobny rozdział dotyczący czerpania pieniędzy z funduszy strukturalnych. Podpisali stosowne memorandum w tej sprawie.

"Priorytety poszczególnych państw różnią się, lecz w sferze kultury kraje V4 osiągają wysoki poziom porozumienia" - oświadczył reprezentujący Polskę minister Bogdan Zdrojewski.

Polska od lipca przejmuje na rok przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Przedstawiciele resortów kultury wszystkich czterech krajów członkowskich zgodzili się, że będą spotykać się częściej, niż dotychczas.

"Chcemy zajmować się kwestiami digitalizacji, poprawą dostępności kultury, realizacją długoterminowych projektów kulturowych, finansowaniem filmów, czy pokonywaniem barier w dostępie do kultury" - wyjaśniał Zdrojewski.

Szefowie resortów rozmawiali też o sprawach tzw. kreatywnego przemysłu, wykorzystaniu funduszy strukturalnych i programów UE na kulturę. Osobne panele robocze stworzyli też bibliotekarze, specjaliści ds. badań i informacji, a także eksperci ds. zabytków.

W Pradze ministrowie kultury Polski i Słowacji - Bogdan Zdrojewski i Marek Madaricz - podpisali ponadto umowę o współpracy obu krajów w latach 2012-2014.

W ramach spotkania szefów resortów kultury Czech, Polski, Słowacji i Węgier wręczono też Międzynarodową Nagrodę Wyszehradzką. Otrzymało ją krakowskie Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Nagroda została ustanowiona przez ministrów kultury Polski, Czech, Słowacji i Węgier w 2004 roku i przyznawana jest corocznie zasłużonym osobom i instytucjom za ich działania na rzecz rozwoju współpracy kulturalnej krajów Grupy Wyszehradzkiej. Uznawana jest za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Europie Środkowej.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ cyk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)