Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie obrony UE o Mali i wspólnej polityce obrony

0
Podziel się:

Przygotowania do misji szkoleniowej w Mali omawiali ministrowie obrony
państw UE nieformalnym spotkaniu w Dublinie - poinformował w środę rzecznik MON Jacek Sońta.
Rozmawiano także o innych misjach w Afryce, rozwijaniu zdolności obronnych i współpracy przemysłów.

Przygotowania do misji szkoleniowej w Mali omawiali ministrowie obrony państw UE nieformalnym spotkaniu w Dublinie - poinformował w środę rzecznik MON Jacek Sońta. Rozmawiano także o innych misjach w Afryce, rozwijaniu zdolności obronnych i współpracy przemysłów.

Stronę polską w dwudniowych obradach reprezentował wiceminister obrony Robert Kupiecki. W spotkaniu uczestniczyli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. operacji pokojowych Herve Ladsous.

Przedstawiciele resortów obrony państw UE przedyskutowali zaangażowanie Unii w Mali. Stan przygotowań do unijnej misji szkoleniowej w tym kraju - EUTM Mali - przedstawił dowódca misji gen. Francois Lecointre. Debata dotyczyła struktury sił europejskich oraz współpracy UE z rządem malijskim, Wspólnotą Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej - ECOWAS - i z ONZ.

Ministrowie zapoznali się też z zaangażowaniem UE w antypiracką misję morską Eunavfor Atalanta u wybrzeży Somalii i misję szkoleniową EUTM Somalia.

Innym tematem były przygotowania do planowanej na grudzień dyskusji Rady Europejskiej nt. Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (CSDP). Jak poinformowało MON, szczególną uwagę zwrócono na kwestie rozwoju zdolności obronnych oraz znaczenie współpracy europejskich przemysłów dla wzrostu gospodarczego.

Ministrowie omówili też rozwój współpracy UE z innymi organizacjami międzynarodowymi, a także wsparcie działań pokojowych ONZ przez UE, NATO i Unię Afrykańską.

W ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o udziale polskiego kontyngentu w misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali. Ma w niej uczestniczyć do 20 polskich instruktorów szkolących logistyków, saperów i żołnierzy wojsk specjalnych malijskiej armii.

Misję EUTM Mali ministrowie spraw zagranicznych państw UE powołali w połowie stycznia. Misja ma zostać rozmieszczona w Mali na przełomie lutego i marca i potrwać 15 miesięcy. Uczestniczyć w niej ma ok. 500 żołnierzy - 200 instruktorów, 70 osób z dowództwa oraz ok. 200-osobowe siły ochrony. Misja ma być rozmieszczona w Mali na przełomie lutego i marca. Jej koszt oszacowano na 12,3 mln euro. Na funkcjonowanie polskiego kontyngentu przewidziano ok. 5,8 mln zł z budżetu MON.

Obecnie w Mali trwa interwencja wojsk francuskich przeciw islamistom zwalczającym malijski rząd. Siły francuskie wspiera ok. 3,8 tys. żołnierzy z krajów ECOWAS. Francuską interwencję poparły pozostałe państwa UE. (PAP)

brw/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)