Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mińsk ma do poniedziałku zapłacić Rosji za prąd

0
Podziel się:

#
Rosja nie wstrzymuje dostaw energii, Białoruś ma zapłacić do poniedziałku
#

# Rosja nie wstrzymuje dostaw energii, Białoruś ma zapłacić do poniedziałku #

21.06. Moskwa (PAP/ITAR-TASS) - Rosyjski koncern Inter RAO dał Białorusi do poniedziałku czas na spłacenie zadłużenia za energię elektryczną i do tego terminu nie będą wstrzymane dostawy prądu - poinformował we wtorek wieczorem przedstawiciel koncernu.

"Odroczyliśmy białoruskiej stronie termin płatności do poniedziałku i do tego czasu nie wstrzymamy dostaw energii elektrycznej na Białoruś" - powiedział.

Wcześniej tego dnia koncern poinformował, że "dostawy będą wstrzymane w nocy z wtorku na środę", gdyż Białoruś nie wywiązała się ze spłaty 1,5 mld rubli (146 mln zł).

"Jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, pogarsza ona nasze stosunki, gdyż już wielokrotnie odraczaliśmy spłaty zadłużenia" - mówił jego przedstawiciel.

Poinformował też, że strona białoruska przekazała koncernowi pismo, w którym napisano, że "podejmuje ona wszystkie działania, aby się rozliczyć, jednak nie ma obecnie możliwości dokonania wpłaty w rosyjskiej walucie".

"Rozumiemy, że to jest kryzys walutowy" - podkreślił.

Rosyjska strona zmniejszyła 9 czerwca o 50 procent dostawy energii na Białoruś (z 400-500 MW do 200 MW), gdyż firma "Biełenergo" nie płaciła od marca za dostawy energii. Stronom udało się dojść do porozumienia, zadłużenie miało być spłacone w ratach do 5 lipca i Rosja wznowiła po sześciu dniach dostawy w poprzedniej wielkości.

Bank Narodowy w Mińsku potwierdził we wtorek, że Białoruś otrzymała pierwszą transzę, w wysokości 800 milionów dolarów, kredytu przyznanego jej przez ministrów finansów państw Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG).

Bank oznajmił, że otrzymane środki są automatycznie zaliczane na poczet rezerw walutowych kraju.

W sumie kredyt dla Białorusi z funduszu rezerw organizacji wynosi 3 mld dolarów, rozłożone na trzy lata. Przyznanie kredytu zostało uzgodnione przez kraje Wspólnoty na początku czerwca.

Białoruś popadła w głęboki deficyt handlowy i jej rezerwy dewizowe znacznie spadły, m.in. z powodu stopniowego podnoszenia cen surowców dostarczanych przez Rosję oraz wydatków na kampanię przed wyborami prezydenckimi w grudniu 2010 r. (PAP)

jo/ mc/

9246934

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)