Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mirosław Hermaszewski nie wystartuje w wyborach do PE

0
Podziel się:

Były kosmonauta Mirosław Hermaszewski nie wystartuje w wyborach do
Parlamentu Europejskiego - poinformował na niedzielnej konferencji prasowej sekretarz generalny SLD
Krzysztof Gawkowski. Hermaszewski miał się znaleźć na "jedynce" Sojuszu na Mazowszu.

Były kosmonauta Mirosław Hermaszewski nie wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował na niedzielnej konferencji prasowej sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski. Hermaszewski miał się znaleźć na "jedynce" Sojuszu na Mazowszu.

Listę warszawską SLD otwierać ma obecny europoseł i b. szef Sojuszu Wojciech Olejniczak. Hermaszewski miał być "jedynką" w okręgu obejmującym mniejsze miasta Mazowsza i powiaty wokół stolicy.

"Mirosław Hermaszewski poinformował nas, że niestety ze względów rodzinnych nie będzie mógł kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego" - powiedział Gawkowski. Według niego były kosmonauta włączy się w kampanię wyborczą Sojuszu do PE.

Jak podkreślił sekretarz generalny SLD, "propozycje startu na liście mazowieckiej otrzymało wielu polityków"; nad startem z niej zastanawia się m.in. były minister zdrowia Marek Balicki.

"Poważnie to rozważam i myślę pozytywnie" - komentował w rozmowie z dziennikarzami Balicki.

Pełne listy kandydatów SLD mają zostać przedstawione po posiedzeniu Rady Krajowej SLD zaplanowanej na 2 lutego. "Konsultacje wewnątrzpartyjne trwają. Na razie prowadzimy rekomendacje kandydatów z województw, z innych partii politycznych. Mamy tych zgłoszeń ponad 200, a możemy wybrać tylko 130 kandydatów" - mówił Gawkowski.

W zaplanowanych na drugą połowę maja tego roku wyborach do PE wybranych zostanie 51 polskich europosłów. SLD w obecnej kadencji europarlamentu ma ich sześcioro. Są to: Olejniczak, Senyszyn, Geringer de Oedenberg, Zemke, Liberadzki i Gierek.

Hermaszewski to pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. Podróż, która przyniosła mu sławę, rozpoczęła się 27 czerwca 1978 r. i trwała 8 dni. Załogę radzieckiego statku Sojuz 30 obok Polaka stanowił Białorusin Piotr Klimuk.

Dzięki lotowi Hermaszewskiego Polska została czwartym krajem na świecie, którego obywatel znalazł się w kosmosie - po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Czechosłowacji. Po sukcesie polski kosmonauta stał się bardzo popularny, otrzymał wiele nagród i wyróżnień, trafił na znaczki pocztowe i monety. Również obecnie organizowane są spotkania z generałem, podczas których opowiada o swoich doświadczeniach z kosmicznej podróży. (PAP)

mce/ mkr/ kot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)