Notowania

wiadomości
22.01.2013 16:23

Misia, legenda fado wystąpi we Wrocławiu na jedynym koncercie w Polsce

Misia, a właściwie Susan Maria Alfonso de Aguiar, legenda fado wystąpi w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu na jedynym koncercie w Polsce. Mistrzyni fado, następczyni legendarnej Amalii Rodrigues, znana jako Misia, wystąpi 15 lutego w ramach Ethno Jazz Festival.

Podziel się
Dodaj komentarz

Misia, a właściwie Susan Maria Alfonso de Aguiar, legenda fado wystąpi w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu na jedynym koncercie w Polsce. Mistrzyni fado, następczyni legendarnej Amalii Rodrigues, znana jako Misia, wystąpi 15 lutego w ramach Ethno Jazz Festival.

Jak poinformowała PAP we wtorek Anna Pupin z Ethno Jazz Festival śpiewanie fado, gatunku powstałego ponad 100 lat temu w biednym regionie Portugalii, jest bardzo wyczerpujące, bowiem kipi od emocji.

"Kobiety w Porto czy Lizbonie zwykły tygodniami wyczekiwać powrotu swoich mężów z morza. Dla zagłuszenia tęsknoty, spotykały się wieczorami i śpiewały. Z czasem pieśni stały się ujściem dla przejmującej tęsknoty. Pełne żalu fado początkowo rozbrzmiewało na bocznych ulicach nadmorskich miast i w zadymionych karczmach. Z czasem trafiło na salony i zatraciło swój bezkompromisowy charakter. Dzisiaj trzeba mieć szczęście, by usłyszeć na żywo autentyczne fado. Popularna bowiem stała się jego wygładzona odmiana, śpiewana dla turystów perlistymi głosami, często do przysłowiowego kotleta" - mówiła Pupin.

Według Pupin do oryginalnego, w pełni kobiecego brzmienia fado Misia postanowiła wrócić, nagrywając swoją najnowszą, dziesiątą już płytę: "Senhora da Noite". Teksty wszystkich pieśni z albumu napisane zostały wyłącznie przez kobiety, takie osobowości, jak wielokrotnie nagradzana, światowej sławy pisarka Lidia Jorge, prekursorka ruchu feministycznego w Portugalii Florbela Espanca, brazylijska piosenkarka i kompozytorka Adriana Calcanhotto czy legendy fado: Amalia Rodrigues i Aldina Duarte.

"Misia nie byłaby jednak sobą, gdyby przeszło 100-letniego brzmienia narodowego portugalskiego gatunku muzycznego nie starała się odświeżyć i uczynić dla współczesnego słuchacza w pełni zrozumiałym. Dlatego do tradycyjnego akompaniamentu dwóch gitar dołączyła akordeon, fortepian i skrzypce" - mówiła Pupin.

Dodała, że muzyczna wrażliwość Misi kształtowała się od lat dziecięcych, bowiem jej matka była tancerką. W Lizbonie, gdzie się przeniosła i odkryła tradycyjne fado, przyjęła pseudonim Misia, od Misi Godebskiej, paryżanki, przyjaciółki Coco Chanel i Picassa.

Albumy Misi ukazały się w ponad sześćdziesięciu krajach. Mistrzyni fado śpiewała w najważniejszych salach koncertowych w Nowym Jorku, Mediolanie, Tokio. Ukoronowaniem jej ponad 20-letniej kariery było przyznanie w 2012 r. prestiżowej nagrody im. Amalii Rodrigues za całokształt twórczości. (PAP)

umw/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz