Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Misterium Debussy'ego na zakończenie Festiwalu Beethovenowskiego

0
Podziel się:

Oratoryjne misterium "Męczeństwo św. Sebastiana" Claude'a Debussy'ego
zabrzmi na zakończenie 16. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w piątek w Warszawie. Na
scenie Filharmonii Narodowej wystąpią orkiestra Sinfonia Varsovia i trzy wybitne śpiewaczki.

Oratoryjne misterium "Męczeństwo św. Sebastiana" Claude'a Debussy'ego zabrzmi na zakończenie 16. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w piątek w Warszawie. Na scenie Filharmonii Narodowej wystąpią orkiestra Sinfonia Varsovia i trzy wybitne śpiewaczki.

Jako solistki w piątek wystąpią: sopran Sarah-Jane Brandon, mezzosopran Janina Baechle i alt Agnieszka Rehlis. Śpiewaczki zaprezentują się w towarzystwie Chóru Filharmonii Narodowej oraz orkiestry Sinfonia Varsovia pod przewodnictwem francuskiego dyrygenta Sylvaina Cambrelinga. Recytować będzie aktor Andrzej Seweryn.

"Męczeństwo św. Sebastiana" to późna kompozycja Debussy'ego, rzadko obecnie wykonywana w całości. Dzieło, napisane w 1911 r., wyróżnia się na tle twórczości kompozytora, w której przeważa stylistyka impresjonistyczna. Debussy, pisząc oratorium, czerpał z muzyki dawnej, m.in. partia chóru odnosi się do Renesansu.

Kompozytor napisał misterium dla rosyjskiej baleriny Idy Rubinstein. Wykonane po raz pierwszy na paryskiej scenie, nie zostało przyjęte z entuzjazmem. Arcybiskup Paryża, oburzony tym, że w rolę św. Sebastiana wciela się Rubinstein - kobieta o żydowskim pochodzeniu, apelował do katolików o nieoglądanie misterium Debussy'ego.

Autorem słów do "Misterium św. Sebastiana" jest włoski literat Gabriele d'Annunzio, autor powieści "Triumf śmierci".

W czwartek w ramach festiwalu zostaną zaprezentowane kompozycje Ludwiga van Beethovena, Leosa Janacka i Richarda Straussa. Wystąpi sopran Anja Kampe, aktor Olgierd Łukaszewicz oraz Okiestra Filharmonii Narodowej, którą poprowadzi hiszpański dyrygent Miguel Gomez Martinez.

Program koncertu nawiązuje do hasła przewodniego tegorocznego 16. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, które brzmi: "wojna i pokój". W czwartek zostaną wykonane: muzyka do tragedii "Egmont" Johanna Wolfganga von Goethego i Aria Leonory z pierwszego aktu opery "Fidelio" Beethovena, rapsodia na orkiestrę "Taras Bulba" Janacka oraz poemat symfoniczny "Till Eulenspiegels Lustige Streiche" Straussa.

Goethe ukończył tragedię "Egmont" w 1788 r. Akcja dramatu rozgrywa się w XVI w. w Niderlandach. Tytułowy bohater to flamandzki hrabia, który walczy z hiszpańskim księciem Albą o wyzwolenie swojego kraju spod władzy hiszpańskich Habsburgów.

"Taras Bulba" z kolei nawiązuje do walk Kozaków z Polakami w XVI w. Janacek stworzył oprawę muzyczną kontrowersyjnej powieści Nikołaja Gogola pod tym samym tytułem. Jej główny bohater Taras Bulba jest kozackim wojownikiem stawiającym czoło Polakom.

Tytuł poematu "Till Eulenspiegels Lustige Streiche" można przetłumaczyć jako "Figle Dyla Sowizdrzała". Tytułowy Sowizdrzał, postać figlarza uosabiającego mądrość ludową, często pojawiał się w ludowych podaniach i legendach północnych Niemiec. W powieści belgijskiego pisarza Charlesa De Costera stał się symbolem oporu Flamandów przed okupacją hiszpańską w XVI w.

Organizatorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, założone i prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora, odbyła się w 1997 r. w Krakowie. Festiwal był tam organizowany przez kolejne siedem lat, w 2004 r. został przeniesiony do Warszawy.

Patronat medialny nad festiwalem objęła Polska Agencja Prasowa.(PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)