Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Młodzi lekarze: coraz więcej absolwentów medycyny emigruje

0
Podziel się:

Aby osiągnąć dochód przewyższający średnią
krajową, absolwenci medycyny muszą podejmować dodatkową pracę.
Taka sytuacja sprawia, że kolejni młodzi lekarze emigrują, to
zjawisko będzie się nasilać - alarmują przedstawiciele
Stowarzyszenia Młody Lekarz.

*Aby osiągnąć dochód przewyższający średnią krajową, absolwenci medycyny muszą podejmować dodatkową pracę. Taka sytuacja sprawia, że kolejni młodzi lekarze emigrują, to zjawisko będzie się nasilać - alarmują przedstawiciele Stowarzyszenia Młody Lekarz. *

SML zaprezentowało w czwartek w Warszawie rezultaty ankiety dotyczącej sytuacji młodych lekarzy. Wynika z niej, że prawie 90 proc. lekarzy stażystów zarabia od 1000 do 1500 zł netto miesięcznie. Natomiast zdecydowana większość lekarzy w trakcie specjalizacji osiąga dochód poniżej 2000 zł netto miesięcznie. Ich przychody utrudniają ubieganie się o kredyty, m.in. mieszkaniowe. Młodzi lekarze przyznają, że są wspierani finansowo przez rodziny.

Podkreślają też, że brakuje im czasu na doskonalenie umiejętności, co grozi spadkiem jakości i dostępności usług medycznych.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł mówił podczas prezentacji wyników ankiety, że sytuacja w służbie zdrowia sprawia, iż coraz mniej młodych ludzi decyduje się studiować medycynę. "Wiedzą, że w praktyce wygląda to tak, że do 30. roku życia nie mają co myśleć o w miarę dobrych zarobkach" - powiedział.

"W walce z lekarzami wykorzystywane jest przekłamanie, że lekarze w gruncie rzeczy nieźle zarabiają, ale nikt nie dodaje, że swoje dochody uzyskują, pracując w godzinach znacznie przekraczających normalny etat" - dodał Radziwiłł.

Prezes NRL podkreślał, że nawet jeżeli młodzi lekarze nie wyemigrują z Polski, to będę "uciekać z medycyny i zajmować się czymś innym".

Z kolei szef Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Maciej Jędrzejowski powiedział, że ankieta SML potwierdza, iż sytuacja młodych lekarzy jest dramatyczna.

"Tworzy się gigantyczna luka pokoleniowa w zawodzie lekarza. Liczba lekarzy spadła w Polsce do najniższego poziomu w Europie - 2,1 lekarza na 1000 mieszkańców" - mówił Jędrzejowski.

Dodał, że do tej pory nie ma efektów reformy zapowiadanej przez minister zdrowia Ewę Kopacz.

Podpisana pod koniec marca nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty przewiduje, że wynagrodzenie lekarzy rezydentów ma wynosić nie mniej niż 70 proc. średniej krajowej.

O jej zawetowanie apelowali do prezydenta rezydenci oraz OZZL. Młodzi lekarze chcieli, żeby w noweli znalazł się zapis, że ich wynagrodzenia będą równe średniej krajowej.

Związek postulował, by płaca lekarza rezydenta odpowiadała 200 proc. średniej płacy krajowej za poprzedni rok. Zdaniem związkowców połowę tej kwoty powinno opłacać, jak dotychczas, Ministerstwo Zdrowia, a połowę - szpitale, gdzie rezydenci pracują w czasie specjalizacji.

W Polsce jest około 7,5 tys. rezydentów, czyli lekarzy, którzy po ukończeniu studiów odbywają specjalizację finansowaną z budżetu państwa. (PAP)

pro/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)