Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mniej papierosów w chińskiej telewizji

0
Podziel się:

W Chinach jest blisko 300 mln palaczy. Stanowi to jedną trzecią światowej populacji osób palących.

Mniej papierosów w chińskiej telewizji
(CC/Flickr)

Chińskie władze chcą zredukować liczbę scen w programach telewizyjnych i filmach, w których pokazywane są papierosy. Rząd obawia się, że liczba zgonów związanych z paleniem może znacznie wzrosnąć, jeśli nie zastosuje radykalnych środków - pisze w niedzielę AFP.

Odpowiedzialna za kontrolę mediów audiowizualnych w Chinach instytucja (SARFT) wezwała do _ ścisłej kontroli _ scen, w których pojawiają się papierosy. Zakazała też, aby w scenach tych występowali nieletni.

_ W filmach wyświetlanych w kinach oraz w serialach telewizyjnych nie będzie można pokazywać marek papierosów, a sceny, w których się pali mają być jak najkrótsze _ - wynika z rozporządzenia opublikowanego na stronie internetowej tej instytucji.

_ Z ankiety przeprowadzonej wśród 11 tys. studentów w Pekinie wynika, że blisko 33 proc. z nich chciało spróbować palenia po zobaczeniu w filmie aktora zapalającego papierosa _ - pisze agencja Xinhua.

W Chinach jest blisko 300 mln palaczy. Stanowi to jedną trzecią światowej populacji osób palących. Według mediów, choroby związane z paleniem papierosów powodują w Chinach więcej zgonów niż AIDS, gruźlica, wypadki drogowe i samobójstwa razem wzięte.

Do roku 2030 liczba zgonów związanych z paleniem może być trzykrotnie większa, jeśli nie zostaną wprowadzone radykalne środki zapobiegawcze - ostrzega opublikowany na początku stycznia raport, sporządzony wspólnie przez chińskich i zagranicznych ekspertów. Zgodnie z nim za 20 lat na choroby związane z paleniem może umierać każdego roku ponad 3,5 mln Chińczyków. W 2005 roku liczba ta wynosiła 1,2 mln.

Chiny, które przyłączyły się do konwencji WHO dotyczącej walki z paleniem, nie wprowadziły przewidzianego w niej zakazu palenia w zamkniętych miejscach publicznych. Według konwencji zakaz ten miał zostać wprowadzony do 9 stycznia 2011 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t87170.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chinczycy;zarabiaja;na;niedopalkach;papierosow,169,0,706217.html) Chińczycy zarabiają na niedopałkach papierosów W mieście Si-an, oddają w specjalnym punkcie niedopałek otrzymuje się 5 fenów (około 2 gr).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t94353.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kanada;wladze;pomoga;w;rzuceniu;palenia,249,0,758265.html) Kanada: Władze pomogą w rzuceniu palenia Rząd prowincji Ontario chce rozdawać bezpłatnie nikotynowe plastry i gumy do żucia.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)